Sügismatkad põlislooduse päeval

18. oktoober 2021
23. oktoobril tähistatakse rahvusvahelist põlislooduse päeva. Eesti Loodusturismi Ühing ja Eestimaa Looduse Fond (ELF) kutsuvad sel puhul 22.-24. oktoobril matkama ning kogema karget sügisest Eesti põlisloodust. Ühingu liikmed on selleks puhuks pakkumas palju põnevaid matkasid üle Eesti. ELF kutsub samal nädalavahetusel kohalikke kogukondi tutvuma oma kodukandi Natura 2000 kaitsealade loodusega.
Sügismatkad põlislooduse päeval
Jussi matkarada Kõrvemaal
„Kui midagi hästi tunned, oskad seda ka kaitsta,” sõnas ühingu juhatuse liige Aivar Ruukel. “Viimane aasta on näidanud, et eestimaalased on vägagi huvitatud kohaliku looduse kogemisest ja tunnetamisest läbi matka,“ lisas ta.


„Peame väga oluliseks, et just kohalikud inimesed, kelle kodu ümber loodust kaitstakse, saaksid ise osa sellest, miks need alad on rahvusvaheliselt kõrgelt hinnatud,“ ütles ELFi juhatuse liige Silvia Lotman. „Seepärast otsustasime just kohalikele kogukondadele pakkuda võimalust kohtuda heade loodustundjatega ja nendega koos avastada koduse ja tuntud kaitseala sees uut ja põnevat.“

Põlislooduse päeva matkad saavad alguse juba 22. oktoobri õhtul Preeriakojas Raplamaal indiaani kojas lõkkeõhtuga ning järgmisel hommikul päikesetõusu räätsamatkaga rappa. 23. oktoobril on võimalik minna nautima ürgset loodust kanuuga Soomaale, Lõuna-Eestis Ahja ja Võhandu jõele, Kõrvemaal Soodla jõele. Jalgsimatk viib mööda Jägala kärestike Harjumaal, rattamatk Prangli saarele ja õhtupimedas saab minna jalgsimatkale Astangu koobastesse ja paeklindile Tallinnas. Põnevust lisab jalgsimatk karu jälgedes Ida-Virumaal ning Harjumaal saab kogemusi, kuidas saada karu pildile. Pühapäeva hommikusse sobib ka imehästi Kõrvemaal päikesetõusu nautimine koos rabajärves suplusega või tutvumine Hiiumaal Kõpu ürgsete metsadega. Põnevatest matkatest saab täpsema ülevaate kodulehelt. Kodulehelt leiab matkakorraldajate kontaktid juhuks kui soovitakse korraldada samal nädalavahetusel oma seltskonnaga loodusmatka. Tänavu tähistatakse rahvusvahelist põlislooduse päeva esimest korda. Põlislooduseks loetakse Eestis nii meie rabasid, ürgseid metsalaasi, puhtaveelisi järvi, puutumatuid jõgesid-ojasid ja mererannikut ning ka pärandniitusid.
Üle-eesti korraldatavate matkade osas saate täpsemat infot otse iga matka korraldajalt, kelle kontaktid on leitavad Eesti Loodusturismi ühingu lehel.

Kogukonnamatkad toimuvad projekti “Piloting Natura 2000 communication in Estonia” raames, mida rahastavad EL LIFE programm, SA KIK ja Sigrid Rausingu Fond.