Eestimaa Looduse Fondi eestvedamisel valmis püsimetsandust tutvustav animatsioon, raamat "Teejuht püsimetsandusse" ning videoklipid püsimetsamajandajatest. Tutvu lähemalt all!
Püsimetsanduse mõistet on selgitatud metsaseaduses - need on sellised metsad, mida majandatakse valikraietega. Valikraietele on seaduses seatud omakorda seatud väga kindlad reeglid, et metsa korraga liiga hõredaks ei raiutaks. Valikraiete käigus tohib metsast raiuda üksikuid puid või väga väikeseid puugruppe, samuti tuleb välja valida ja alles hoida säilikpuud.
Püsimetsandus näitab, et metsa saab edukalt majandada ka platsi lagedaks tegemata. Majandada tuleb looduslähedaselt, piirduda kasvukohale omaste puuliikidega ja nagu eelpool öeldud, raiuda tohib üksikuid puid või väikeseid puude gruppe. Püsimets sarnaneb mõneti põlismetsaga: puud on erineva vanusega, leidub varjulisemaid ja päikselisemaid laike, mitmesuguseid puuliike ning säilikpuid. Suured kuivenduskraavid ega väljaveoteed püsimetsa ei kuulu.
"Teejuht püsimetsandusse" on Eestimaa Looduse Fondi eestvedamisel valminud väljaanne, mille eesmärk on anda nii teoreetilisi teadmisi püsimetsandusest kui ka praktilisi juhtnööre metsa lageraievabaks majandamiseks. Raamatu koostajad Liina Remm, Liis Kuresoo ja Mihkel Rünkla on koondanud kogemusi ja teadmisi nii Eestist kui mujalt maailmast, nii teadlastelt, teaduskirjandusest kui metsamajandajatelt.
Valdavalt kasutatakse Eestis metsa majandamisel lageraiet. Kuigi Eestis leidub ka majandajaid ja omanikke, kes eelistavad teisi (sh püsimetsanduse) võtteid, puudus siiani põhjalikum teadmine ja ülevaade võimalikest praktikatest. Raamat on mõeldud eelkõige metsaomanikele ja -majandajatele. Samas leiab sealt huvitavat lugemist igaüks, kelle jaoks metsateemad hingelähedased.
Püsimetsamajandajad Algor ja Ants räägivad videoklipis lähemalt erinevatest võtetest, mida nad metsa majandades kasutavad. Soovitusi ja ideid leiad kindlasti ka püsimetsanduse teejuhist (vt all).
Vaata 30 000 hektarit püsimetsana majandava Innofor OÜ vanemkonsultandi Arttu Varise ettekannet (salvestatud 2022 a novembris)!