Kõik uudised

Maailma Looduse Fond tunnustab talunikke, kes vähendavad Läänemerre jõudvat põllumajandusreostust

24. oktoober 2018

Täna kogunesid Läänemere-sõbraliku taluniku konkursi kohalikud võitjad Rootsis Jönköpingis toimuval suurel Elmia põllumajandusmessil, et kuulutada välja tänavune rahvusvaheline võitja. See suur tunnustus läks sel korral Poola, kuid Eestit esindav Pajumäe talu ja selle peremees Viljar Veidenberg paistsid konkursil hästi silma ja pälvisid rahvusvaheliselt žüriilt kiidusõnu.

Pildil on 2018. aasta Läänemeresõbralikud talunikud Elmia põllumajandusmessil Rootsis


Eestis valiti Läänemere-sõbralikuks talunikuks käesoleva aasta suvel Pajumäe talu Viljandimaalt. Mahetalu peremees Viljar Veidenberg paistis silma traditsiooniliste ja uuenduslike põlluharimisviiside kombineerimisega ning keskkonnateadlike valikutega igapäevases töös. Ka rahvusvaheline žürii tunnustas kõrgelt Pajumäe talu tema loodussõbralike valikute ja julguse eest teha investeeringuid keskkonnasõbralikesse uuendustesse uues meiereis ning tunnustas selge visiooni hoidmist keskkonnasõbraliku põllumajanduse praktiseerimisel.„Ligi 97% Läänemerest kannatab eutrofeerumise all ja põllumajanduslikud meetmed on oluline osa olukorra paremaks muutmisest,“ ütles Eestimaa Looduse Fondi mereprogrammi juht Aleksei Lotman. „Selle aasta võitja tõestavad, et efektiivsed keskkonnasõbralikud meetodid ei aita ainult toitainete vette leostumist vähendada, vaid needsamad lahendused võivad tõsta ka talu tootlikkust ning tuua kasu ümbritsevale kogukonnale ja meie ökosüsteemile,“ lisas Lotman.

Läänemere-sõbraliku taluniku konkursil osalevad Läänemere valglal tegutsevad põllumajandustootjad. Tänavused osalejad 11 riigist on suuruselt ja tegevusaladelt väga erinevad – väikesest biodünaamilisest talust kuni 800-hektarise teravilja- ja loomafarmini. Igal talunikul olid omad keskkonnahoiumeetodid ning tänasel Elmia põllumajandusmessil neid kogemusi ja toimivaid tegevusviise keskkonnahoiu ja põllumajanduse vahel ka omavahel jagati.

Auhind talunikele, kes muudavad olukorda paremaks

Läänemere-sõbraliku taluniku auhind (Baltic Farmer of the Year Award) loodi 2009. aastal, et tõsta esile talunikke, kes tegelevad oma talus liigse toitaine leostumise pidurdamisega. Konkursil osalevad põllumajandustootjad, kes tegutsevad Läänemere valgalal ehk alal, kus Läänemeri saab oma vee. Iga riigi kohalik žürii valib võitja, kes esindab riiki rahvusvahelisel konkursil. Kohalikud võitjad saavad 1000 € ja rahvusvaheline võitja 10 000 €.

Seni on Läänemere-sõbraliku taluniku tunnustust saanud enda keskkonnasõbralike põllumajandamise viiside eest ligi 50 talunikku. Lisaks Eestile, mis jääb tervenisti Läänemere valglasse, osalevad konkursil veel Taani, Soome, Saksamaa, Läti, Leedu, Poola, Venemaa ja Rootsi. Sel aastal osalesid esimest korda ka Valgevene ja Ukraina talunikud.

Läänemere-sõbraliku taluniku konkurss toimub ka 2019. aastal. Info järgmise aasta konkursist tuleb aasta alguses jaanuaris. Huvilistel tasub silma peal hoida kodulehel: http://elfond.ee/laanemeretalunik