ELFi strateegia 2024-2028

Meie üldised eesmärgid

Eestimaa Looduse Fondi (ELFi) eesmärk on elurikkuse kao peatamine ja looduse taastumisele kaasa aitamine.

Foto: Sven Zack

Selleks loome muutusi:

  • Elurikkus saab tõhusa kaitse
Elurikkus on iga otsuse kaalutlemisel peamine väärtus. Vähemalt 1/3 maismaast ja 1/3 merest on looduskaitse all, sh vähemalt 1/10 range kaitse all. Elurikkuse seisundit parandab tõhus kaitse, mis põhineb eesmärgistatud kaitsekorraldusel. Väljaspool kaitsealasid toetab elurikkust ökoloogiliselt sidus maastik.
  • Igal inimesel on võimalus osaleda looduskaitses nii oma tegude kui ka hoiakutega
Eesti inimestel on olemas teadmised ja oskused, mille abil toetada elurikkuse taastumist ja kestlik- ku ühiskonnakorraldust.
  • Ühiskond arvestab looduse taluvuspiiridega 
Poliitikakujundamise, õigusruumi ning neist lähtuva tegutsemise ja käitumisnormide aluseks on põhimõte, et inimtegevusel tuleb mahtuda looduse taluvuspiiridesse. Iga oluline ühiskond- lik ja majanduslik otsus võtab eeltingimusena arvesse eluslooduse vajadusi ja piire, minimeerib keskkonnamõju ja toetab loodust.

Missioon ja visioon

ELFi missioon: ELF on sõltumatu vabaühendus, kes kaitseb loodust, kasutades parimat ekspertteadmist, uuenduslikke lahendusi ja igaühe kaasabi.

ELFi visioon: Eesti põlised loodusväärtused – Eesti- leomased liigid, elupaigad, maastikud ja kooslused – on hästi kaitstud. Iga inimene panustab looduse kaitsmisesse ning toimetab selliselt, et looduskesk- kond ei kannata. Ühiskond kasutab loodusvarasid säästlikult ning tulevastele põlvedele jääb maha parem keskkond kui täna.

ELFi inimesed 2024. aasta sügisel Palupõhjas. Foto: Katre Liiv

Kuidas ELF tegutseb?

  • ELF pakub praktilisi lahendusi looduse paremaks kaitsmiseks ja taastamiseks

ELF jälgib pidevalt keskkonnaalaste teadmiste arengut, katsetab uusi ning võimendab olemasolevaid lahendusi, et tagada loodusega arvestav ühiskond. Vabaühendusena on ELF paindlik ning saab käed külge panna, testida ja käivitada looduskaitseks sobivaid mudeleid ja rakendusteaduslikke pilootprojekte.

  • ELF levitab teaduspõhist infot looduse ja keskkonna kohta 

Selleks, et loodushoidlikud otsused oleksid ühiskonnas paremini aktsepteeritud, pakub ELF nii otsustajatele kui ka laiemale avalikkusele teadmisi ökoloogilistest mõjudest ja seostest. ELF kogub ja levitab teaduspõhist infot looduse ja keskkonna kohta ning tõlgib ekspertteadmist üldarusaadavasse keelde.

  • ELF on looduse huvide kaitsja

ELF võtab huvikaitsjana oma strateegiliste eesmärkidega seotud küsimustes aktiivselt sõna. ELF rajab oma seisukohad usaldusväärsetele teadusandmetele. Vajadusel on ELF kriitiline, ent ei kasuta oma tegevustes konflikte õhutavaid ega vägivaldseid meetodeid.

Foto: Sven Zacek
  • ELFi tegevus toetub tõhusale kommunikatsioonile

ELF saavutab oma mõju tõhusa kommunikatsiooni abil, mis toimub koostöös valdkonna ja eriala asjatundjatega; võrgustumises partnerite, otsustajate, ajakirjanike ja teiste oluliste sihtrühmadega. ELFi kommunikatsioon on mõtestatud ja sihitud ning lähtub strateegias kokku lepitud lugudest ja eesmärkidest.

  • ELF väärtustab koostööd

Suhtleme tihedalt teiste keskkonnaühenduste ja kodanikuliikumistega, et tagada ühine infoväli ning võimestada üksteise looduskaitselist tegevust. ELF aitab kaasa sellele, et Eesti keskkonnaühendused oleksid piisavalt võimekad, et otsuste tegemises sisukalt osaleda. Teeme koostööd avaliku- ja erasektori otsustajatega, et leida loodusele kasulikke või loodust võimalikult vähe kahjustavaid lahendusi.

  • ELF toob fondina looduskaitsesse raha juurde

ELFile on oluline leida looduskaitseliste ettevõtmiste jaoks rahastust, mis võimaldaks ELFil üha tulemuslikumalt tegutseda või aidata teisi looduskaitseorganisatsioone paremate tulemusteni.

  • ELF on oma tegevuses avatud ja läbipaistev ega poolda suletud uste taga tehtavaid kokkuleppeid.

Teemaeesmärgid

Mets: Elurikkuse ja süsinikuvaru langus Eesti metsas pööratakse kasvule ja loodusmetsade pindala suureneb.

Meri: Läänemere seisund tervikuna on hea. ELF panustab mere seisundi parandamisse nii otse Eesti vastutusega ranniku- ja merealadel kui ka rahvusvahelise koostööga Läänemere tasandil.

Märgalad: Kõrge looduskaitseväärtusega, looduslikud ja süsinikurikkad alad säilivad ning neile avalduvad negatiivsed mõjud on leevendatud.

Foto: Sven Zack

Kliimamuutus: Kliimakriisi pidurdamine – kasvuhoonegaaside heitmete vähendamine, süsiniku sidumine ja kliimamuutustega kohanemine – peab toimuma üheskoos elurikkuse kriisi peatamisega.

Igaühe looduskaitse: Igaühel on olemas oma huvist lähtuv võimalus osaleda looduskaitses. ELF kutsub ellu ja toe- tab algatusi, mille abil igaüks saab arvestada elurikkusega ja tegutseda selle säilimise nimel. Igaüks teab, kuidas oma võimaluste piires hoolit- seda selle eest, et häid elupaiku oleks piisavalt ja loodusel oleks ruumi.

ELFi 2024-2028 strateegia leiad SIIT!

Meie varasema strateegia (2018-2023) leiad siit.