Annetajate lood

Eestimaa Looduse Fond on sõltumatu valitsusväline looduskaitsele pühendunud organisatsioon. Oma tegevustes sõltume oluliselt oma toetajatest, vabatahtlikest ja kaasamõtlejatest. Väga hinnalised liikmed selles seltskonnas on annetajad. Nende toel saame teha pikemaid plaane ja olla paindlikud kiirelt muutuvates olukordades. Et innustada teisi sarnaselt mõtlevaid inimesi annetajate seltskonnaga liituma, kirjutasid Priidu, Maie, Marek ja Triinu, Peeter, Pille, Jüri ja Farištamo ja teised meie palvel miks ja kuidas nad ELFi toetavad.

Miks otsustasite annetada ELFile?


Ekke Nellis. Foto: Kaur Nellis







15-aastane Ekke armastab loodust ja armastasb aidata. Sellest sümbioosist sündis poisil idee teha enda sünnipäeva tähistamiseks annetusalgatus ELFile Swedbanki Ma armastan aidata annetamiskeskkonnas. Ekke: Sel aastal ma otsustasin, et ei taha ühtegi sünnipäevakinki ega -pidu, vaid sooviksin selle asemel hoopis midagi head teha. Ma armastan väga loodust ja metsasid ning mulle läheb väga korda, et meie vanasid erilisi metsasid ei raiutaks, vaid kaitstaks. Sellepärast tahan oma sünnipäeva puhul koguda annetusi Eestimaa Looduse Fondile. Olen väga rõõmus, et minu algatust on toetanud juba nii palju inimesi ja rõõmustan, kui neid leidub veel! Kogunenud raha abil saavad ELF ja metsauurijad jätkata põlis- ja loodusmetsade uurimist ja kaardistamist, et need saaksid hoitud ja kaitstud.


Priidu Saart sügiseses Marimetsa rabas fotoretkel, sepetember 2023. Foto: Priidu Saart









Priidu Saart, loodusfotograaf: Vabakutselise foto- ja videograafina on minu tööd suures osas inspireeritud kodumaa loodusest. Visuaale luues veedan palju aega metsas, rabas, mererannal. Loodus pakub mulle nii kauneid fotosid kui ka kustumatuid kogemusi ja mälestusi. Kui mul tekkis soov midagi loodusele tagasi anda, siis annetus Eestimaa Looduse Fondile tundus üks väga loogiline lahendus. Justnimelt loodusfotode printide müügilt läheb osa tulust annetuseks. See on minu väike tänu meie loodusele ja selle hoidmisega tegelevatele inimestele.

Looduses veedan aega nii palju kui võimalik. Vahel lühikeste hommikuste käikudena, teinekord 3-4 päevaste retkedena. Enamasti ikkagi üksinda ja kaameraga visuaale jahtides. Saaremaalt pärit poisina on mererannad olnud minu lemmikud. Kuid viimaste aastate jooksul olen ka mandri rabades ja metsades end koduselt tundma hakanud. Mida metsikum paik, seda põnevam. Eestimaa loodus pakub mulle huvi läbi kõigi nelja aastaaja. Meie loodus on pidevas muutumises ja seda on nauditav jälgida. Pildistamise mõttes on lemmikajad udused varahommikud. Ülejäänud maailm veel magab ja saab üksinda seal vaikuses seda hingematvat vaatemängu kogeda.

Püsi- või ühekordse annetuse tegemine on väga hea viis enda panuse andmiseks Eestimaa loodushoidu. Kindlasti on oluline ka järgnevatele põlvedele tähendusrikkaid looduskogemusi pakkuda, et side loodusega ei kaoks. Kui puudub tugevam side, ei osata ka looduslikku elurikkust enam väärtustada. Lastega matkamine, telkimine, marjade korjamine, ujumine ja veel mis iganes viisil metsiku looduse kogemine annab eluks nii vajaliku põhja. Muidugi on looduses veedetud aeg ka iseenda vaimset tervist turgutav ja hoidev. Hoia loodust ja loodus hoiab sind!



Maie Matiek ELFi talgutel. Foto: Kadri









Maie Matiek, talguline: Olen olnud juba 12 aastat Eestimaa Looduse Fondi talguline. Nende aastatega olen saanud palju teadlikumaks meid ümbritseva looduse probleemidest. Aga samal ajal avastanud imelisi laide Eestimaa rannikuvetes ning kohtunud suurepäraste inimestega.

Mulle meeldib teha füüsilist tööd ja kui seda teha koos teiste talgulistega, siis on märgata ka tulemust, näiteks niidetud puisniitu, suvel pügatud kõretiiki või must-toonekure jaoks korda tehtud toitumispaika. Loodan, et need loodusesse sekkumised on loodust säästvad.

Tunnen südamerahu, annetades Eestimaa looduse hüvanguks.



Marek ja Triinu Kõpu metsas Hiiumaal. Foto: Tõnu Viik










Marek ja Triinu kogusid ELFile annetusi enda ühisjuubeli tähistamiseks: Eestimaa Looduse Fond on sümpaatne organisatsioon, mis seisab nende väärtuste eest, mis on meile endale samuti olulised. Annetus on hea võimalus väljendada oma tänu ja toetust ELFi pikaajalise tegevuse eest. Kuna oli aimata, et sõpradel tekib soov meile juubeli puhul kingitusi teha, tundus mõttekas anda sellele soovile vorm ja väljund, mis panustaks meie kõigi ühisesse asja ehk Eesti loodusesse. Küllap ELF-i asjatundlikud inimesed juba teavad, kuhu vahendeid kõige rohkem tarvis on.

Loodus on meie loomulik keskkond, ilma ei kujutaks elu ettegi, see ümbritseb meie linnakodu, maaelamine Hiiumaal on lausa keset metsa. Selle metsa säilimise nimelt oleme ka ise viimastel aastatel seisma pidanud, nii et mõistame ELF-i jõupingutusi hästi. Samuti hindame, et ELF on viimasel ajal pööranud palju tähelepanu nimelt Hiiumaa metsade kaitsmiseks.

Loodushoid on tegelikult enesehoid; inimene on veider olend, kes on viimasel sajandil hakanud endast mõtlema väljaspool loodust; tegelikult ei ole väljaspool loodust meile mingit pääsemist, läheb loodusel halvasti, läheb meil kõigil halvasti. Nii et igaüks, kes vähegi endast hoolib, peab mõistagi hoolima ka loodusest, seda igapäevaselt ja teadlikult.



Farištamo Eller,
talgujuht ja keskkonnakaitsja: Mind kõnetab kogu töö, mida ELF teeb Eesti looduse heaolu ja käekäigu eest seismisel. Imeline on, et see töö on läbipaistev ja nähtav. ELF kommunikeerib probleeme, kitsaskohti, arutelusid, tulemusi jne. ELFi seisukohad on julged ja kogu oma olemuses lähtuvad meie looduse hoidmisest.

Ka mina tahan püsivalt miskit teha, et panustada loodushoidu. Mulle meeldib viibida looduses, kus on vaikus inimtegevusest ja päris pimedus. Olen vaikusepagulane. Kuna ma ei taha aga unustada, siis tundus püsimakse hea lahendus. Tunnen end püsiannetades parema inimesena. See on mind pannud mõtlema ja ka tegutsema, et anda oma panus loodushoidu. Olen väga tänulik, et ELF olemas on ja nii head ja vajalikku tööd teeb.

Tunnen, et annan püsiannetajana oma annetustega veidi kindlust, et mingi summa on olemas, millega tegutseda saab. Samas on püsiannetajad ehk need, kes sõnumit kannavad ja teisigi inspireerivad oma väärtushinnangute eest seisma ja annetama, nii aega kui ka raha. Kes muu ikka teeb, kui ise ei tee. Ja ainult ise panustades saame maailma paremaks muutumises kindlad olla.



Peeter Vihma, sotsioloog: Ma pean puhast ja püsivat loodust oluliseks väärtuseks. Mulle meeldib looduses käia igal moel — jala, rattaga, paadiga — ja kohata seal taimi, loomi ja inimesi. See maandab igapäevasest sahmerdamisest tulenevat stressi - see aitab meenutada, et ma olen looduse osa ja see on niisama mõnus ja huvitav.

Ma ise kaitsen vajadusel oma maatükikest suvemaja ümber, aga maailmas on palju erinevaid huvisid ja on hea, kui keegi laiemalt ja professionaalselt looduse huvide eest seisab. Ma tean, et Eestimaa Looduse Fondis on inimesed, kellel on minuga sarnased väärtused. See on vana ja tugev organisatsioon, sealsed inimesed on nutikad ja tegusad. Nii et ELFi toetades ma olen kindel, et mu raha ei lööda niisama laiaks, vaid läheb asja ette.

Ma tean, kui suur vahe on ühiskonnas statistiliselt looduse väärtustamise ja loodushoidliku käitumise vahel. Kui kõik inimesed, kelle jaoks loodus on uuringute järgi oluline väärtus, ka käituksid vastavalt, siis poleks looduskeskkond sedavõrd ohus, nagu ta paljudes kohtades on. Püsiannetus aitab seda vahet vähendada. Iga kord 5 või 10 või 20 euro kulutamise peale mõtlemine on tüütu, aga kui olen juba kord otsustanud, et loodus on oluline, siis ei ole ju seda otsust vaja iga kuu korrata.

Olen annetanud alla poole aasta. Ilusaid paiku Eestis on õnneks veel palju, Juminda poolsaarest Paganamaa küngasteni, tahaks neid kõiki hoida, et mu oma lapsed saaksid ka neid armastada.


Pille Tammur, laborispetsialist: Kõigepealt – tahan. Lihtsalt tahan. Ma usun, et paljudel on meelisteemad, mille käekäigule nad kaasa elavad ja pöialt hoiavad ning kui saavad, siis ka veidi kaasa aitavad. Ma arvan, et olen üsna loodusinimene ja mulle läheb väga korda, kuidas loodusasju aetakse ja mulle meeldib, kuidas ELF asju ajab. Kasvõi näiteks läbi loodustalgute, mis täiesti tavalisele inimesele – ja valdavalt linnainimesele – annab võimalus veidi toimetada üsna tavapäratute asjadega. Näiteks tõsta konni tee pealt eest, rookida puhtaks ummistunud tiike või võtta võsa kuskilt rannaniidult, et sealsed elanikud ikka rõõmsasti edasi elada saaksid - olgu see siis mõni tilluke liblikas, tundmatu nimega lind või keegi konnade suguseltsist.

Ja kes on niimoodi väljas rassinud ja teada saanud, kes need elukad õigupoolest on, see on kindlasti oma maailma tublisti avardanud ja ehk on niimoodi mõjutatud ka selle inimese edaspidised otsused. Või soode taastamised või mere- ja metsateemad… Kõiges tahaks olla kuidagi osaline, olgu siis kasvõi püsiannetuse kaudu, kui muud võimalused on piiratud.

2013. aasta suvel oli mul võimalus olla ELFi egiidi all 3 nädalat Inglismaal vabatahtlikuks looduskaitsetöödel. Esimene töötsükkel oli Lõuna-Inglismaa imekaunite randade puhastamine. Mitte, et ma varem poleks teadnud, aga seal sai kuidagi eriti selgeks, milline kole asi on kilekott. Ma arvan, et minu kilekottide tarbimine vähenes 10 korda. Ja kõikide nende ostmata kilekottide raha läheb teatava lisaprotsendiga püsiannetuseks.


Ootame ka teistelt meie annetajatelt lühikesi lugusid sellest, miks te ELFi annetaja olete. Enda mõtted ja küsimused võite saata toetused@elfond.ee.