Kõik uudised

Läänemere-sõbraliku taluniku konkursi võitis Saareõue OÜ 

09. august 2019

Sellel aastal on konkursi „Läänemere-sõbralik talunik“ võitja teravilja- ja loomakasvatusega tegelev Saareõue OÜ. Pärnumaal tegutsevale pereettevõttele tõid võidu läbimõeldud mahetootmine ja sõnnikukäitlemisse tehtud investeeringud, mis vähendavad merre ja teistesse veekogudesse jõudvate liigsete toitainete hulka.

Saareõue eestvedajad Ivar ja Maarja rannakarjamaal

Saareõue eestvedajad on Ivar Baumann ja Maarja Maksimov, kes tegelevad tõuloomade ja teraviljakasvatusega. „Sellise konkursi võit on ikka tore tunnustus ja annab märku, et teeme õiget asja. Saame hoogu juurde, et edaspidi veel paremini teha,“ ütles Ivar Baumann võitu kommenteerides. „Soovitame ka teistel enda talu ja tootmine läbi mõelda nii, et see oleks praktiline ja keskkonnasõbralik. Algab see juba taluniku enda kodust. Väiksed sammud, mis viivad eesmärgini: prügikäitlus, tehtavad investeeringud, sõnnikumajandus, loomade ja mulla tervis ja nii edasi,“ ütles Baumann.

Läänemeri on tugevalt eutrofeerunud ning seda saab suvel tunda näiteks rahvakeeli veeõitsenguteks nimetatud vetikate vohamisega. „Veekeskkond on ületoidetud. Selle üks põhjusi on vette lekkivad liigsed toitained nagu fosfor ja lämmastik, mis jõuavad sinna ka põllumajandusest,“ kirjeldas probleemi ELFi mereprogrammi juht ja žürii liige Aleksei Lotman. „Saareõue on teinud väga õiged sammud keskkonnasõbralikuma majandamise suunas. Talu sõnnikukäitlus ja maaharimine on eeskujuks teistelegi,“ ütles Lotman.

Vähese veevahetusega Läänemeri on väga tundlik reostuse ja ületoitmise suhtes ning selle valgala ehk ala, kust meri saab oma vee, on suur. Terve Eesti on Läänemere valgalal. Liigsed toitained kimbutavad ka siseveekogusid. Veekeskkonda jõudvate toitainete hulka on vaja vähendada nii Läänemere kui ka teiste veekogude olukorra parandamiseks.

Eestimaa Looduse Fond koostöös Maailma Looduse Fondi ja teiste partneritega annavad põllumajandustootjatele välja auhinda „Läänemere-sõbralik talunik“ (Baltic Farmer of the Year), et tunnustada keskkonnasõbralikke talunikke nende panuse eest. Rahvusvaheline konkurss aitab Läänemere regioonis levitada häid põlluharimisviise, mis aitavad veekogude seisukorda parandada ning tulevad kasuks ümbritsevale keskkonnale.

Saareõue OÜ esindab Eestit rahvusvahelisel konkursil, kus rahvusvaheline ekspertžürii valib kõikide Läänemere valgalal asuvate riikide esindajate vahel üldvõitja. Võitja kuulutatakse välja 25. septembril Poolas kestliku põllumajanduse konverentsil GRASS 2019.

Loe lähemalt konkursist SIIT