Kõik uudised

Järgmise nädala lõpus võetakse Tartus mõõtu vikatiga niitmises

04. juuli 2020
12. juulil toimub Tartus teist korda Eestimaa Looduse Fondi (ELF) ja Eesti Rahva Muuseumi koostöös niitmisvõistlus ja pärimuspäev. Lisaks niitmisoskuste harjutamisele ja võistlemisele saab päeva jooksul õppida vikati hooldamist, tutvuda vanade tööriistadega ja kuulata pärimusmuusikat. Lapsed saavad oma detektiivioskused proovile panna otsimismängus “Muinasjutuväli”.
Niitmisvõistlus 2019. Foto: Laura Oro

Niitmisvõistlus ja pärimuspäev toimub Eesti Rahva Muuseumi välialal Raadil. Võistlema on oodatud kõik – nii algajad kui juba kogenud niitjad. Enne võistlust saab vikatiga niitmise meistri Avo Rosenvaldi käe all vajalikud võtted selgeks õppida. Vikatihoolduse ja pinnimise põhitõdesid tutvustab Priit Kukk. Muusikaga kostitab Eesti-Walesi pärimusmuusika duo SILD.


„Niitmisvõistlusele ootame osalema kõiki, selleks ei pea olema eelnevalt aastaid trenni teinud. Vikatiga niitmine on oskus nagu iga teinegi - harjutades ja proovides saame paremaks ja osavamaks. Mõned õpivad natuke kiiremini, teised natuke aeglasemalt, aga just niitmisvõistlusel on kohal parimad õpetajad ja meistrid, kelle käe all head tehnikat harjutada. Täitsa vabalt võib kohapeal meistri juhendamisel natuke proovida ja seejärel juba oma nime eelvoorudesse kirja panna,“ ütles ELFi projektijuht Indrek Kuuben.


Kõik niitmisvõistlusel osalejad saavad tasuta külastada ERMi püsinäitust „Kohtumised“, kus teiste Eesti ala vanimate esemeleidude seas on eksponeeritud ka üks vanimaid teadaolevaid vikateid. “Lisaks võib püsinäituselt leida Lõuna- ja Ida-Eestile tüüpilise vikati, mis veel 100 aastat tagasi oli ühe Iisaku kandi talumehe tubli tööriist. Samuti pakub ERM sel päeval eksklusiivset võimalust tutvuda erinevate vikatitega ERMi hoidlates. Niitmisvõistlus ja pärimuspäev tuleb põnev ning on hea näide rahvakultuuri järjepidevusest", ütles ERMi avalike ja välissuhete juht Kalmar Kurs.


Niitmisvõistlusel ja pärimuspäeval osalemine on tasuta. Registreerimine võistlusele avatakse 9. juulil. Rohkem infot: https://elfond.ee/tuleniitma ja sotsiaalmeedias.ELF korraldab looduskaitselisi talguid aastast 2000, vikatiga niitmise võistlust alates 2019. Vikatiga niitmise talgutel lihvitakse oma ala ekspertide kaasabil vikatiga töötamise oskusi, õpitakse tundma loodust, meie pärandmaastikke ja pärimust ning veedetakse ühiselt aega toredate inimestega.


Niitmisvõistlus toimub Eestimaa Looduse Fondi, Eesti Rahva Muuseumi, MTÜ Tartu Spordiseltsi Kalev, Pärandkoosluste Kaitse Ühingu, Karula Hoiu Ühingu ning teiste partnerite koostöös. Ürituse toimumist toetab Avatud Eesti Fond koos Vabaühenduste Liiduga Aktiivsete Kodanike Fondist.


Lisainfo:
Indrek Kuuben
Eestimaa Looduse Fondi projektijuht
514 0363
indrek.kuuben@elfond.ee


Kalmar Kurs
Eesti Rahva Muuseumi avalike ja välissuhete juht
5332 6367
kalmar.kurs@erm.ee