Püsiannetajate lood

Eestimaa Looduse Fond on sõltumatu valitsusväline looduskaitsele pühendunud organisatsioon. Oma tegevustes sõltume oluliselt oma toetajatest, vabatahtlikest ja kaasamõtlejatest. Väga hinnalised liikmed selles seltskonnas on püsiannetajad. Nende lahkuse abil saame teha pikemaid plaane ja olla paindlikud kiirelt muutuvates olukordades. Et innustada teisi sarnaselt mõtlevaid inimesi püsiannetajate seltskonnaga liituma, kirjutasid Peeter, Pille, Jüri ja Farištamo meie palvel miks ja kuidas nad ELFi toetavad.

Ootame ka teistelt meie püsiannetajatelt lühikesi lugusid sellest, miks te ELFi püsiannetaja olete. Enda mõtted ja küsimused võite saata elf@elfond.ee

Vormista oma püsiannetus siin!

Miks otsustasid hakata ELFi püsiannetajaks?


Farištamo Eller: Mind kõnetab kogu töö, mida ELF teeb Eesti looduse heaolu ja käekäigu eest seismisel. Imeline on, et see töö on läbipaistev ja nähtav. ELF kommunikeerib probleeme, kitsaskohti, arutelusid, tulemusi jne. ELFi seisukohad on julged ja kogu oma olemuses lähtuvad meie looduse hoidmisest.

Ka mina tahan püsivalt miskit teha, et panustada loodushoidu. Mulle meeldib viibida looduses, kus on vaikus inimtegevusest ja päris pimedus. Olen vaikusepagulane. Kuna ma ei taha aga unustada, siis tundus püsimakse hea lahendus. Tunnen end püsiannetades parema inimesena. See on mind pannud mõtlema ja ka tegutsema, et anda oma panus loodushoidu. Olen väga tänulik, et ELF olemas on ja nii head ja vajalikku tööd teeb.

Tunnen, et annan püsiannetajana oma annetustega veidi kindlust, et mingi summa on olemas, millega tegutseda saab. Samas on püsiannetajad ehk need, kes sõnumit kannavad ja teisigi inspireerivad oma väärtushinnangute eest seisma ja annetama, nii aega kui ka raha. Kes muu ikka teeb, kui ise ei tee. Ja ainult ise panustades saame maailma paremaks muutumises kindlad olla.


Jüri Kaljundi:
Meil on vaid üks loodus, üks keskkond. Oleme täna seisus, kus paljudele suurtele probleemidele elurikkuse hävimise vallas tuleb lahendus leida juba lähiaastatel. Meil pole aega oodata kümme või kakskümmend aastat. Tegutseda tuleb juba täna. Kui me seda kohe ei tee, on homme juba hilja. Hävivad looma- ja taimeliigid, kahjustada saavad kooslused, mille taastamine on hiljem kas võimatu või üliraske. ELFi toetamine püsiannetusega on hea võimalus midagi juba kohe, juba täna ära teha.

ELF on täna tugevaim tegija Eesti looduse ning elurikkuse kaitse ja hoolitsuse vallas. Olles olnud ka ise vabaühenduste juht ja asutaja usun, et toetada tasub projekte, kes on juba tõestanud oma jätkusuutlikkust. Veelgi enam: ettevõtjana tean, et suurtest sõnadest ja jutust tähtsam on asjade praktiline ära tegemine. ELF on aastate jooksul näidanud just tugevat praktilist meelt ja fookust just tähtsaimatele Eesti looduse probleemidele keskendumisel ning nende lahendamisel.

Luues aasta tagasi sõpradega samuti loodushoiu ja Eesti metsa kaitsega tegeleva sihtasutuse Koosloodus mõistsime, kui tähtis on omada püsivaid sõpru ja toetajaid. Vaid pikaajaline ja püsiv rahaline toetus annab ELFi laadsetele organisatsioonidele võimaluse mõelda pikaajalistele strateegilistele projektidele. Seetõttu hakkasin ka ise ELFi püsiannetajaks ning loodan, et sellest saab aastate pikkune tugev side ja toetus. Tean, et ELFi annetatud raha läheb õigesse kohta ning selle abil saavad lahendatud mitmed praktilised, käega katsutavad probleemid. Isegi need, kes tegelevad ise igapäevasel looduse hoidmise ja kaitsmisega peaks tegema oma panuse ELFi projektide toetamiseks. Toetame koos Eesti loodust!


Peeter Vihma: Ma pean puhast ja püsivat loodust oluliseks väärtuseks. Mulle meeldib looduses käia igal moel — jala, rattaga, paadiga — ja kohata seal taimi, loomi ja inimesi. See maandab igapäevasest sahmerdamisest tulenevat stressi - see aitab meenutada, et ma olen looduse osa ja see on niisama mõnus ja huvitav.

Ma ise kaitsen vajadusel oma maatükikest suvemaja ümber, aga maailmas on palju erinevaid huvisid ja on hea, kui keegi laiemalt ja professionaalselt looduse huvide eest seisab. Ma tean, et Eestimaa Looduse Fondis on inimesed, kellel on minuga sarnased väärtused. See on vana ja tugev organisatsioon, sealsed inimesed on nutikad ja tegusad. Nii et ELFi toetades ma olen kindel, et mu raha ei lööda niisama laiaks, vaid läheb asja ette.

Ma tean, kui suur vahe on ühiskonnas statistiliselt looduse väärtustamise ja loodushoidliku käitumise vahel. Kui kõik inimesed, kelle jaoks loodus on uuringute järgi oluline väärtus, ka käituksid vastavalt, siis poleks looduskeskkond sedavõrd ohus, nagu ta paljudes kohtades on. Püsiannetus aitab seda vahet vähendada. Iga kord 5 või 10 või 20 euro kulutamise peale mõtlemine on tüütu, aga kui olen juba kord otsustanud, et loodus on oluline, siis ei ole ju seda otsust vaja iga kuu korrata. 

Olen annetanud alla poole aasta. Ilusaid paiku Eestis on õnneks veel palju, Juminda poolsaarest Paganamaa küngasteni, tahaks neid kõiki hoida, et mu oma lapsed saaksid ka neid armastada.


Pille Tammur: Kõigepealt – tahan. Lihtsalt tahan. Ma usun, et paljudel on meelisteemad, mille käekäigule nad kaasa elavad ja pöialt hoiavad ning kui saavad, siis ka veidi kaasa aitavad. Ma arvan, et olen üsna loodusinimene ja mulle läheb väga korda, kuidas loodusasju aetakse ja mulle meeldib, kuidas ELF asju ajab. Kasvõi näiteks läbi loodustalgute, mis täiesti tavalisele inimesele – ja valdavalt linnainimesele – annab võimalus veidi toimetada üsna tavapäratute asjadega. Näiteks tõsta konni tee pealt eest, rookida puhtaks ummistunud tiike või võtta võsa kuskilt rannaniidult, et sealsed elanikud ikka rõõmsasti edasi elada saaksid - olgu see siis mõni tilluke liblikas, tundmatu nimega lind või keegi konnade suguseltsist.

Ja kes on niimoodi väljas rassinud ja teada saanud, kes need elukad õigupoolest on, see on kindlasti oma maailma tublisti avardanud ja ehk on niimoodi mõjutatud ka selle inimese edaspidised otsused. Või soode taastamised või mere- ja metsateemad… Kõiges tahaks olla kuidagi osaline, olgu siis kasvõi püsiannetuse kaudu, kui muud võimalused on piiratud.

2013. aasta suvel oli mul võimalus olla ELFi egiidi all 3 nädalat Inglismaal vabatahtlikuks looduskaitsetöödel. Esimene töötsükkel oli Lõuna-Inglismaa imekaunite randade puhastamine. Mitte, et ma varem poleks teadnud, aga seal sai kuidagi eriti selgeks, milline kole asi on kilekott. Ma arvan, et minu kilekottide tarbimine vähenes 10 korda. Ja kõikide nende ostmata kilekottide raha läheb teatava lisaprotsendiga püsiannetuseks.


Videolood ELFi püsiannetajatega


Suur aitäh kõigile annetajatele!


Vormista oma püsiannetus siin!