Toeta ööloomasid!

Foto autor: Lennart Lennuk

Milles mure?

Nii mõnedki loomad ja linnud ajastavad oma tegemised ja toimetamised just öisesse aega: nahkhiired püüavad kõhutäiteks putukaid ja kakud närilisi. Karvaste tiibadega ööliblikad lendlevad sumedas suveöös, taustaks öösorride ja kaerasoride hüpnootiliselt sirisev laul või kahelehiste käokeelte ehk ööviiulite hurmav aroom.

Mitmed öise eluviisiga elusolendid on kaitsealused liigid, nagu näiteks nahkhiired, kelle arvukus sõltub paljuski inimesest: nahkhiired talvituvad inimtekkelistes rajatistes ning võivad häirimise korral hukkuda. Samuti killustuvad inimtegevuse tulemusena lendoravale sobilikud elupaigad.

Selleks, et öise eluviisiga kaitsealustele liikidele rohkem avalikkuse tähelepanu pöörata, kuulutasime ELFi 2019. aasta talguhooaja ööloomade aastaks.

Kuidas saan aidata?

Ööloomasid on võimalik aidata, kui sa sätid enda tegemised nii, et sa ei häiri nende elu-olu või võtad osa mõnest looduskaitselisest talgust. Samuti saad teha annetuse ELFile.

Mida annetustega teeme?

Ööloomade teema-aasta on aga vastupidi parajalt kirju ja värvikas. Esiteks on kavas mitme öise eluviisiga loomaliigi elutingimuste parandamiseks läbi viia talguid vabatahtlike abiga: huviorbiidis on nii nahkhiired kui ka lendorav. Samuti jätkuvad kõretalgud aastate jooksul kindlaks kujunenud paikades. Kevadel toimus kaks prügikoristustalgut nahkhiirte elupaikades: Ülgasel ja Vääna-Postil. Teiseks toimuvad osadel talgutel ja ka talguvälised ööloomade teema-aasta retked, et suurendada vabatahtlike talguliste teadmisi. Loe lähemalt!

Anneta!