Taastuvenergiale üleminek - elurikkust toetavalt ja teadlikult otsustades

Lõpp: 2026
1. Loodussõbraliku taastuvenergia arendamise toetamine, sh keskkonnamõju hindamise tugevdamine ja ökoloogiliste kaalutluste integreerimine ruumilisesse planeerimisse - selleks analüüsime käesolevate ja juba valminud keskkonnamõju hinnangute sisulist täitmist ning kvaliteeti, et pakkuda omavalitsustele ja otsustajatele teaduspõhist infot planeerimise parandamiseks.
2. Üldsuse teadlikkus ja kaasamine, sh kogukonna energiaalgatuste edendamine ja edulugude jagamine, et inspireerida kohalikke kogukondi; suhtlemine meedia ja kohalike kogukondadega, et pakkuda tasakaalustatud kajastust keskkonnaprobleemidest.
3. Suutlikkuse suurendamine ja teadmiste jagamine, sh kohalike omavalitsuste võimestamine vahendite ja teadmistega teadlike otsuste tegemiseks taastuvenergiaarendustega seonduvalt; partnerlussuhete tugevdamine keskkonnaorganisatsioonidega, kohalike kogukondadega ja poliitikakujundajatega ning nende vahel.
Miks on tarvis üle minna taastuvenergiale?
Eesti energiatootmises domineerib endiselt keskkonda saastav põlevkivi. Praeguse põlevkivikaevandamise ja Eesti peamise elektrienergia tootmisviisiga kaasnevad negatiivsed tagajärjed, nagu näiteks tõsised keskkonnamõjud, sh süsinikdioksiidi atmosfääri paiskamine ja sellest tulenev kliimamuutus, põhjavee saastumine; looduslike maastike ja koosluste pöördumatu hävimine kaevandusalade laienemisel; negatiivsed mõjud kohalikule kogukonnale ja tõsiasi, et kasu tegevustest kohapeal on pikas perspektiivis pea olematu.
Kuidas aitab ELF kaasa taastuvenergia valdkonna edendamisele?
Eelmainitud probleemidest tulenevalt on ELF ärgitanud riiki, energeetikaga tegelevaid organisatsioone ja kohalikke kogukondi otsima ning investeerima alternatiivsete võimaluste otsimisse, et maandada põlevkivist toodetava elektri mõju keskkonnale ja leida võimalikult vähese keskkonnamõjuga lahendusi. ELF pöörab tähelepanu sellele, et meil ei tekiks konflikte looduskaitse ja taastuvenergia arendamise vahel. Hoiame silma peal, et bioenergia tootmisega ei raiutaks maha meie väärtuslikke metsi, tuulikud asuksid sobivate kohtade peal.
2025. aastal jätkab ELF taastuvenergia kasutusele võtmise eest seismist, protsessides kaasa löömist pöörates rõhku elurikkuse olukorrale - et energiapööre teeks vähem liiga loodusele.
- Kutsume jälgima kliimamuutuste põhjuseid, mõjusid ja lahendusi käsitlevat veebilehte kliimamuutused.ee ning samanimelist FB lehte.
- ELFi kliimaalaseid tegevusi kajastame ka ELFi kodulehel elfond.ee ning sotsiaalmeedias.
- Kuula kogukonnaenergeetika taskuhäälingut Igaühe särts, et saada parem aimdus sellest, mis on kogukonnaenergeetika, kes sellega Eestis tegelevad, mis on koguoknnaenergeetika head ja vead ning kuidas ise särtsu tootmisega alustada!
Rohkem infot: ELFi taastuvenergia ekspert Ingrid Nielsen, ingrid.nielsen@elfond.ee
Tegevusi toetab Euroopa Kliimafond.