Läänemere valgala vardjad ehk BaltCOP

Läänemere valgala vardjad ehk BaltCOP
Algus: juuni 2024
Lõpp:  mai 2027
Läänemeri on kehvas seisus, kuna sinna jõuab liiga palju toitaineid. Liigtoitelisus ehk eutorfeerumine põhjustab ökoloogilise seisundi halvenemist. Näeme seda oma silmaga liigsete vetikate vohamisena veekogudes. Silma eest on peidus järjest laienevad nn. surnud tsoonid merepõhjas, kus ei ole enam ühelegi mereelustikale sobivaid elutingimusi. 

Meri algab maalt ja Läänemere valgalalt (lihtsustatult piirkonnast, kust meri saab enda vee). Liigselt sirgeteks kraavideks suunatud jõed ja vähenenud märgalad süvendavad eutrofeerumise probleemi, kuna ei filterda vett ja see jõuab liiga kiiresti merre koos liigsete toitainetega.

Selle mure lahendamiseks viib ELF koos Rootsi ja Läti partneritega läbi projekti "BaltCOP - Baltic Catchment Officer Project" ehk Läänemere valgala vardjate projekti, mille raames parandatakse Kasari luha, Oidrema ja Penijõe looduslikku seisundit.

Kolme aasta jooksul piloteeritakse mitmeid meetodeid, kuidas valgalal toitainete valesse kohta ehk Läänemerre jõudmist pidurdada. Seda tehakse koostöös teadlaste, kohalike maaomanike ja -kasutajate ning kõigi huvilistega. Samuti analüüsitakse laiemalt valgala vajadusi ja tehakse ettepanekuid valga ja Läänemere looduslik seisund paranemiseks. Siia alla käib nii Rootsi, Eesti kui ka Läti ekspertide koostöö ja parimate lahenduste jagamine. 


Projekti kaasrahastatakse Euroopa Liidu Kesk-Läänemere programmist 2021-2027
(INTERREG). 

Eelarve on 632 977 €, millest kaasrahastus on 506 382 €. 


BaltCOPi projekti rahvusvaheline koduleht