Kõik uudised

Laste teosed avavad Ülemiste keskuses vana ja haruldase metsa saladusi

22. veebruar 2023
Metsablogi
Ülemiste keskuses saab kevade lõpuni vaadata kollaažinäitust „Vana mets on nagu muinasjutt“, millega lapsed tuletavad linnaruumis toimetavatele täiskasvanutele meelde, kui väärtuslikud on meie vanad ja elurikkad, ent haruldaseks jäänud metsad.Kollaažinäitus on korraldatud Eestimaa Looduse Fondi (ELF) algatuse “Mets tahab vanaks elada” raames. Näitusele koguti töid üle-eestilisel konkursil, mille eesmärk oli panna lapsed koos juhendajaga vana metsa elanike, eripärade ja väärtuste peale mõtlema. Kokku saabus konkursile üle 160 fantaasiarikka töö, millega saab tutvuda virtuaalnäitusel, väike valik töödest on kevade lõpuni üleval Ülemiste keskuse pea-aatriumis.  


Kõigis töödes on ennekõike pööratud tähelepanud metsa peategelastele ehk puudele ja tuntumatele metsaliikidele, kuid nende kõrval ei ole ära unustatud ka tagasihoidlikumaid ja raskemini märgatavaid muinasjututegelasi nagu samblikke, seeni, samblaid ja putukaid. „Kollaažidelt on näha, et lapsed on saanud ühiselt metsast mõelda ja lustida ning ilu kõrval on sisse toodud ka mõned sügavamad sõnumid ja ühiskonna valupunktid nagu metsade kadumine ja mets kui meie loo jutustaja. Täname ja kiidame kõiki osalejaid,“ lisas ELF-i metsaekspert Liis Kuresoo.  

Kuigi kõik osalenud õpilased väärivad oma panuse eest tunnustust, valis ELF kahes vanusekategoorias välja klassid, kes saavad minna kevadel õppereisile vanasse metsa. 1.-3. klasside vanuserühmas tõsteti esile Hiiumaa Vabakooli 2.-3. klassi lapsed ja 4.-9. klasside vanuserühmas Paikuse kooli 5. klassi õpilased. Ka Ülemiste keskus valis oma lemmiku, kes saab auhinnaks veeta meeleoluka päeva Ülemiste keskuses.  

Nooremas vanuserühmas esile toodud Hiiumaa Vabakooli teise ja kolmanda klassi ühistööna valminud abstraktsema kollaaži loomiseks käisid lapsed koos õpetajaga inspiratsiooni kogumas otse kohalikest vanadest metsadest. „Töö paistis teiste seast silma nii loodusest ammutatud vormi kui vana metsa olemuse sisuka edasi andmise poolest. Pildile on peidetud ka mitmed vana metsa kangelased ja kollaaži lähedalt uurides tekib paratamatult hetkeks tunne, et oled metsa sattunud,“ selgitas Kuresoo.  

Vanema vanuserühma võitja, Paikuse Kooli viienda klassi õpilaste värviküllasel segatehnikas kollaažil seiklevad mitmed muinasjutulised kangelased nagu seenevanake, mängukaru ja valge toonekurg. Kollaažil leidub ka palju elurikkaid vanu metsi iseloomustavaid tegelasi nagu tuhandetele liikidele elutähtis lamapuit, Eestis väljasurnuks peetud, kuid just hiljuti ühest põlismetsast uuesti leitud süstjas võtmehein, erinevat liiki samblaid ja palju muud. Kuresoo sõnul pajatab mänguline kollaaž hästi vana metsa liigirohkusest.  

Ülemiste keskuse esile toodud töö autoriks on Antsla Gümnaasiumi 5.a klass, kelle klassikalises stiilis loodud kollaaž mõjus võimsalt ja andis väga hästi edasi vana metsa põnevat ja vaheldusrikast elustikku.   

“Nii selle kui teiste kollaažide autoriteks on lapsed, kes on väga siiralt ja samas oskuslikult edasi andnud vana metsa muinasjutulisust,” tõdes Ülemiste keskuse vastutustundliku ettevõtluse valdkonnajuht Tiia Nõmm. “Meie metsade ja nende elanike heaolu jääb tulevikus just noorema põlvkonna vastutada, mistõttu on meie jaoks väga oluline tutvustada seda näitust keskuse igas vanuses külastajatele. Selleks, et linnaruumis liikujad ei unustaks, kui oluline väärtus ja tähtsus on meie loodusel.”  
 

Kõik 160 võistlustööd leiab veebigaleriist: www.elfond.ee/margatudmetsas/galerii