Kõik uudised

Hea uudis - valitsus kiitis heaks laane- ja salumetsade kaitseks looduskaitsealade moodustamise

22. veebruar 2019
Metsablogi
ELF tervitab valitsuse eilset otsust kinnitada pärast pikka protsessi uute looduskaitsealade moodustamine riigimaadel laane- ja salumetsade kaitseks.
Foto: Ireen Trummer
Elustiku kaitsmiseks vajaliku minimaalse mahu salu- ja laanemetsade kaitse alla võtmisega oli eri põhjustel viivitatud juba 15 aastat. Eriti teravalt tõusis see lahendamata probleem esile 2016. aasta detsembris puhkenud metsapoleemikas. Keskkonnaministeerium oli ette valmistanud rea seadusemuudatusi, seal hulgas kuusikute raievanuste alandamine, mis pälvis ühiskonnas tervat kriitikat. Toona sündiski keskkonnaühenduste, ministeeriumi jt osapoolte kokkulepe range kaitse vajakute katmiseks, mis aitaks lahendada Eesti metsade elurikkuse säilimise ühe olulisema probleemi.

Kaitse alla võtmise protsess on liikunud küll väga aeglaselt, ent on nüüd kaks aastat hiljem jõudnud olulisse vahefinišisse - esimene osa aladest (ca 60%) on nüüdseks kaitse alla võetud. Loodame, et ka ülejäänud alade osas, mis on peamiselt olemasolevate kaitsealade ümbertsoneerimised, jõutakse peatselt tulemusteni.

Tuletame meelde, et kahe aasta taguste otsuste aluseks olnud TÜ teadlaste analüüs näitas, et riigi maadel on maha raiutud nii suur osa vanadest salumetsadest, et vajalikus mahus kaitse alla võtmiseks neid enam ei piisa. Sestap on loodusteadlaste arvutatud miinimumi tagamiseks praegu kaitse alla võetavate alade hulgas ka raiesmikke, noori ja väiksema loodusväärtusega metsi.