ELF: Kurgja väärtuslike riigimetsade kaitsega tuleb tegeleda tõhusalt ja kohe
ELF leiab, et Kurgja looduskaitseala moodustamisega on põhjendamatult venitatud, Keskkonnaameti tegevus ei ole mõistlikult ja optimaalselt planeeritud. Näiteks on kaitseala uute piiride moodustamise menetlemine plaanitud kahe eri protsessina, mistõttu on kogu algatus väga pikk ja raiskab ressursse. Murelikuks teeb ka see, et praegu plaanitava kaitseala piiranguvööndis võib teha uuendusraieid.
ELF pani sel nädalal Keskkonnaametile ette, et Kurgjale uue kaitseala moodustamise protsessis tuleb ühtlasi kaaluda ala uute piiridena ettepankut, mis keskkonnaühendus oma 2020. aastalvälja pakkus (vt all). Samuti tegi ELF ettepaneku avaliku arutelu korraldamiseks, sest piirkonnas on palju osapooli, kelle jaoks on ala käekäik ja saatus olulised.
Kurgja väärtustest ja kaitseala ettepanekust
Kurgjal on kaardistatud haruldaselt suur ja terviklik riigimetsa ala, kus leidub mitmeid kaitsealuseid liike, vääriselupaiku ning mis hõlmab olulist rohekoridori. Neis metsades on metsise, laanerähni ja laanepüü elupaigad, samuti kõdu-korralljuure ning kuradi-sõrmkäpa kasvukohad. Loomulikult elavad neis metsades ka levinumad ja tuntumad liigid, näiteks karud, ilvesed, põdrad jt. Samuti on piirkond kõrge puhkemajandusliku, maastikulise ja kultuurilise väärtusega, muuhulgas asub seal Carl Robert Jakobsoni talumuuseum.
Alal asuvad loodusväärtused olid ohus seoses RMK teostatud ja planeeritavate raietega, milleks olid toona juba vormistatud ka metsateatised. Eestimaa Looduse Fond (ELF) esitas 2020. aasta veebruaris Keskkonnaministeeriumile ettepaneku ja vajalikud dokumendid Kurgja riigimetsaala looduskaitse alla võtmiseks. Kaitseala loomise eesmärk on haruldaste ja ohustatud liikide ning loodusdirektiivi I lisa elupaigatüüpide kaitse ja loodusmetsadele iseloomuliku elustiku kaitse.
Ala kaitse alla võtmine algatati juba 2007. a ja enne seda oli enamus sellest alast hoitud metsise kaitsealana. 2020. a kaotati moodustamisel kaitseala ning hakati ala väärtuslikke metsakooslusi lageraiesse määrama.
Loe ELFi värskeid ettepanekuid maastikukaitseala eelnõule SIIT!