Kõik uudised

Väljasuremismeelsete vastulöök jätkub: looduse taastamise määruse eelnõu ripub juuksekarva otsas

05. juuli 2023
Maaelublogi

Üks olulisemaid määrusi, mida Euroopa Liidus praegu hääletatakse, on looduse taastamise seadus. Lõpphääletus Europarlamendi suures saalis on kavandatud juulis. Häälte esialgne kokku lugemine näitab, et Euroopa looduskaitse tulevik ripub juuksekarva otsas. On suur oht, et väljasuremismeelsed suudavad anda  loodusele ja inimestele hävitava löögi.

Väljasuremismeelsete vastulöök jätkub: looduse taastamise määruse eelnõu ripub juuksekarva otsas

Mai lõpus kirjutas Alex Lotman, et märkimisväärne osa poliitikutest Euroopas on häältesaagi nimel valmis ohverdama meie kõigi pikaajalised huvid.

Suur osa liberaalidest (Renew) ja enamus konservatiive – Euroopa rahvapartei (EPP) ning sellest veelgi paremale jäävad ECR ja ID rühmad on võtnud looduse taastamise määruse tapmise oma pühaks eesmärgiks. Europarlamendi põllumajanduskomisjonis ja kalanduskomisjonis suutsidki nad looduse taastamise määruse eelnõu tagasilükkamise läbi suruda.

Eelnõu menetluse eest vastutava keskkonnakomisjoni hääletus toimus 15. ja 27. juunil: arvukate muudatuste hääletus ühele päevale ei mahtunud. Võimalus, et eelnõu ka seal maha hääletatakse, oli täiesti reaalne. Hääled jagunesid otsustavatel hääletustel 44:44, mis tähendas, et eelnõu väljasuretamine küll ebaõnnestus, aga kahjuks ei õnnestunud ka mõistliku kompromissi kokkuleppimine.

Loodusteaduslik pimedus lokkab veelgi

Lisaks looduse taastamise määrusele on samasuguse poliitilise lühinägelikkuse ohvriks sattunud pestitsiidide säästva kasutamise määruse eelnõu. Ka keskkonnamürkide säästlik kasutamine tundub väljasuremismeelsetele vastumeelne. Rahvaesindajate käes on praegu Euroopa looduse tulevik: kas suudame peatada libisemise kuristikku?


Miks vajame looduse taastamise määrust (ja ka pestitsiidimäärust)?

Looduse kaitse ja taastamine suurendavad toidujulgeolekut, sest viimast ohustavad tänapäeval enim kliimamuutus, elurikkuse kadu ja sellest tulenev loodushüvede – nagu tolmeldamine või kahjurite looduslik regulatsioon – hääbumine. Looduse taastamine määruse ja pestitsiidimääruse vastuvõtmine panustaksid tolmeldajate ja loodusliku kahjuritõrje tõhususse ning aitaksid seega toidujulgeoleku olukorda parandada.

Merekaitsealade tõhus kaitsekorraldus ja mereliste elupaikade taastamine aitaks kaasa kalanduse olukorra paranemisele. Kalanduse ohuteguriteks on tänapäeval ülepüük ja kriitiliste elupaikade (sh. kudealade) häving. Looduse taastamise määruse vastuvõtmine ja merekaitsealade võrgustiku väljaarendamine aitaks kalanduse kriisist välja.

Vastupidiselt tihti esitatavatele väidetele aitaks looduse taastamise määruse vastuvõtmine parandada tööhõivet ja vähendaks pikas perspektiivis ka riiklikku halduskoormust: mida varem tegutseda kogu ühiskonda mõjutava ökoloogilise kriisi ohjeldamiseks, seda odavam see kokkuvõttes tuleb. Arvestades eriti veel kulusid, mida majandussektor juba praegu ootamatute ja kliimamuutusest tingitud ilmastikunähtuste tõttu kannatab.

  • Mitmed juhtivad looduskaitse ja keskkonnavaldkonnaga seotud teadlased on avaldanud toetust nii loodusetaastamise määruse kui pestitsiidimääruse eelnõule.
  • WWF, BirdLife, ClientEarth, EEB jt. juhtivad keskkonnaühendused kutsuvad üles Europarlamendi liikmeid tegema õiget asja ning toetama ambitsioonika loodusetaastamise määruse vastu võtmist 


Mis saab looduse taastamise määrusest, Euroopa loodusele ja inimesele olulisimast õigusaktist, selgub juuli jooksul.Rahvaesindajad Euroopa Parlamendis hääletavad mitte rohkem ega vähem kui elurikkuse ning selle poolt toetatud loodushüvede nagu puhta õhu, toidu ja veekeskkonna tuleviku nimel. Juuksekarva pidamine on hädavajalik.