Kõik uudised

Täna avalikustatakse 2020. aasta Kalafoori hinnangud

28. mai 2020
Eestimaa Looduse Fond (ELF) koos Maailma Looduse Fondiga (WWF) avalikustas täna uued hinnangud maailma kalade ja teiste mereandide seisundile. Tegemist on Eesti Kalafoori info värskendamisega vastavalt uuringutele ja andmetele, mida uuendatakse igal aastal kevadel. Uusi hinnanguid kalapopulatsioonidele saab vaadata kodulehelt kalafoor.ee. Hinnangud on jagatud rohelisse, kollasesse ja punasesse kategooriasse, et info oleks hõlpsamini arusaadav.

„Peamised muutused võrreldes eelmise aastaga on suuresti seotud sooja talvega. Kehvemaks on läinud Läänemere koha ja siia seisund, kuid paranenud jälle tuulehaugil ja ahvenal,” ütles ELFi säästliku kalanduse ekspert ja Kalafoori eestvedaja Joonas Plaan.

ELFi säästva kalanduse ekspert ja Kalafoori eestvedaja Joonas Plaan


„Üldiselt kehtib reegel, et Eestis püütud kohalik kala on keskkonnasõbralikum kui seda on kaugemalt kohale transporditud meile eksootilisem mereand,“ lisas Plaan.

Lisaks Läänemere kalade seisundi seirele hinnati sel aastal esimest korda Maailma Looduse Fondi ülemaailmse kala-andmebaasi meetodit kasutades ka Peipsi- ja Võrtsjärve särje ja latika olukorda. „Eesti teadlaste tehtud hinnangu järgi on särje ja latika seisund meie suurimates järvedes hea ning kalafooris põleb nende kohal roheline tuli,“ rääkis Joonas Plaan.

Elurikkama ja puhtama Läänemere nimel teevad koostööd kõikide Läänemere riikide keskkonnaorganisatsioonid ja koostööpartnerid. Eestis on suure sammu kestlikkuse poole astunud Rimi, kes esimese suure jaemüüjana on punase nimekirja kalad enda sortimendist eemaldanud. “Rimi on üks olulisemaid toetajaid selle eesmärgi täitmisel ning me usume siiralt, et tugev koostöö annab Läänemerele võimaluse taastuda,“ lausus Plaan.

Uut Kalafoori tutvustatakse täna Kalafoor.ee Facebooki otseülekandes. Sõna saavad kalandusega tihedalt seotud inimesed, looduskaitsjad, tootjad ja jaemüüjad, kelle tegevusest sõltub meie koduse Läänemere elustiku käekäik. Otseülekande kommentaariumis saab küsida küsimusi ELFi säästliku kalanduse eksperdilt Joonas Plaanilt, Rimi turundusjuhilt Katrin Batsilt ja tippkokalt Peeter Pihelilt. Lisaks kutsutakse üles kestlike kalaroogade retseptivõistlusele Nami-Nami toiduportaalis, mis kestab terve suve.  

Soomes, Rootsis ja Taanis on kestliku kalanduse projekt kestnud juba kaheksa aastat. Tänu sellele on pea 95% Soome kaubanduses leiduvast kalast kestlik. Eestis, Lätis ja Leedus on kestliku kalanduse projektid alles alustamas. Kalafoori uuendatakse igal aastal vastavalt seire- ja uuringuandmetele.


#kalafoor #valikestlikkala