Kõik uudised

“Sookoll Kalli, Modris ja kadunud rabapüü” - mis raamat see on ja kus seda jagatakse?!

15. detsember 2021
2021. aasta detsembris lõpeb ELFi juhitud tegulugu ehk projekt "Soode kaitse ja taastamine.” Muinasjuturaamat on 7900 hektari taastuva soo kõrval selle teguloo pisut iseäralik lõpuosa, mille eesmärk on meie soid tuua lähemale eelkõige pisematele eestimaalastele. Olgu see siis justkui sümboolne teatepulk tulevikule :)!


Piret Pungas-Kohvi kirjutatud ning Triinu Sarve illustratsioonidega raamat “Sookoll Kalli, Modris ja kadunud rabapüü” räägib kahe sookolli, Kalli ja Modrise ning nende sõprade seikluste kaudu Eesti soode käekäigust, põimides lugudesse ka mitmeid pärimuslugusid. Lugu saab alguse raamatukogus, mis on suletud ja Unustus asub raamatutes elavaid tegelasi nahka pistma. Kallile see plaan ei istu ning tal on suur usk sellesse, et rabapüü võiks aidata tal minevikku meelde tuletada, mis omakorda aitab võidelda Unustuse vastu. Kalli otsustab raamatukogust põgeneda sohu, sest seal on suurem võimalus rabapüüd kohata. Kuidas see tal õnnestub ning kellega ta oma reisi jooksul kokku puutub, saab juba raamatust lugeda.

Raamatu algusega saab tutvust teha siin!

Selle raamatu näol on tegemist mõneti järjega 2010. aastal ilmunud muinasjuturaamatule "Kalli ja Modrise soorännulood", kus Eestist ja Lätist pärit sookoll esmakordselt kohtusid ning asusid mööda soid matkama, põimides samuti oma vestlustesse pärimuslugusid. Siiski on täiesti erinevad nii raamatud kui enamik soodest, kus lugejad koos raamatutegelastega satuvad. Raamatul on reisiabina kaasas ka kaart, mis aitab nii väikestel kui suurematel lugejatel kollikestega paremini kaasa reisida.

Muinasjuturaamat "Sookoll Kalli, Modris ja kadunud rabapüü" võiks vast kõige enam tõmmata lasteaia vanemate rühmade ning algklassiõpilaste tähelepanu. Mine tea, ehk reisib nii mõnigi laps unes koos sookollide Kalli ja Modrisega kaasa. Iga peatükk algab paarilauselise trükitähtedes kokkuvõttega, mis võiks aidata edasi neid, kes alles teevad lugemisega tõsisemalt tutvust. Põhiteksti lugemisel saab aidata ehk vanem õde-vend, lapsevanem või õpetaja. Miks mitte põimida ehk loodusõpetuse ja kunstiõpetusetundi, kus lapsed õpetajalt kuuldu põhjal püüavad oma kujutlust mõnest Eesti soost ja Kalli seiklustest paberile joonistada? Pärast on hea võrrelda, kui palju kunstniku Triinu Sarve joonistused tulevaste kunstnike käekirjast ja mõttemaailmast erinevad.

Kus ja kuidas seda raamatut saab?

Kellele raamat huvi pakub ja ka kingikoti sisuga täitmisega kiire, siis värskelt valminud muinasjuturaamatu leiab juba Tartu Loodusmajast ja Tartu Mänguasjamuuseumist, Endla, Iisaku, Kabli ja Kauksi looduskeskustest. Jaanuarikuu jooksul jõuavad raamatud veel mitmesse Keskkonnaameti looduskeskusesse ja kontoritesse Samuti saab raamatut peagi laenutada suurematest raamatukogudest.

Täpsem info SOO LEHEL!

NB! Raamatujahile minnes ei tasu unustada asutuste lahtiolekuaegu ja võimalusel enne oma tulek/minek kokku leppida.

Kokku on muinasjuturaamatut trükitud esialgu 1000 eksemplari ning neid jagatakse kõigile huvilistele ning soovijatele allkirja vastu tasuta. Küsimuste korral kirjuta elf@elfond.ee!

Alates juunist on raamat saadaval Rahvaraamatus!