Kõik uudised

Noore looduskaitsja auhinna pälvis Lennart Lennuk

01. veebruar 2019
Eestimaa Looduse Fondi (ELF) noore looduskaitsja 2018. a auhinna pälvis Eesti Loodusmuuseumi zooloogia osakonna juhataja Lennart Lennuk. Lennart paistab silma nii põneva teadustööga merebioloogias kui ka väga mitmekülgse tegevusega loodusmuuseumis, kus ta muuhulgas näitusi kureerib ja loenguid peab. Ühtlasi on mitmed Lennarti hobid seotud just loodusharidusega.
Lennart Lennuk. Foto: Reelika Riimand, Politsei- ja Piirivalveamet

“Lennart Lennuk on väga pühendunud ja silmapaistev loodusesõber, kes teostab end mitmekülgselt ja tulemuslikult. Tema sattumine väärikasse noore looduskaitsja auhinna pälvijate ritta on seetõttu igati ootuspärane. Usun, et otsusega anda tänavune tiitel Lennartile ühinevad paljud tema töödest innustust saanud loodushuvilised,” selgitas valikut ELFi juhatuse aseesimees Siim Kuresoo.

Lennarti kandidatuuri esitasid konkursile tema kolleegid Eesti Loodusmuuseumist. “Lennart on alati abivalmis ja muhe kolleeg, kes peab loodusest lugu ning toimetab mitmel rindel, et olulised teemad inimesteni jõuaksid,” ütleb Eesti Loodusmuuseumi direktor Heidi Vilu. “Ta armastab looduses olemist ning on imetlusväärne, kui tihti ta jõuab oma tegemiste kõrvalt nii loodusmuuseumis kui kodukohas Raplamaal ka näiteks varahommikul rabasse pildistama,” lisab ta.

Loodusmuuseumis vastutab Lennart zooloogiliste kogude eest (ca 130 000 museaali) ning nende kaudu looduse vahendamise eest. Ta on kureerinud mitmeid menukaid näituseid, näiteks „Soome lahe (l)ainel“ (2014) „Tempo ja rütm“ (2014-2015), „Metsanotsu – tõeline siga“ (2015-2016), samuti 2018. aasta lõpus avatud näituse „Isad ja pojad“. Lisaks loetletud näitustele on Lennart teadmiste ja oskustega ka kõigi teiste näituste loomisel pidevalt abiks ning kannab hoolt selle eest, et loodusmuuseumi rändnäitused jõuaksid eri kohtadesse üle Eesti.

Lennart on andnud mitmeid loenguid nii koolinoortele kui ka eakamale publikule, ta kõneleb sageli meedias ja mujal mitmetel päevakajalistel loodusteemadel ning tema sulest on ilmunud arvukalt teadusartikleid ja populaarteaduslikke tekste. Lennarti hobide sekka kuulub loodusfotograafia, joonistamine ning loodushelide salvestamine, kodukandis loodusfilmiõhtute korraldamine jmt. 2017. a avas ta oma esimese isikunäituse „Elu peotäies merevees”, mitmed Lennarti joonistused on ilmunud ka ajakirjas Eesti Loodus.

2010. aastast on Lennart Lennuk Tartu Ülikooli Mereinstituudis hüdrobioloogia erialal doktoriõppes, tema doktoritöö fookuses on merevees leiduvad pisiloomad ehk loomne hõljum. Eksperimentaaltööde kaudu näitas ta, kuidas pisiloomad sisuliselt kontrollivad rannikumere taimse hõljumi hulka ehk ei lase merel "õitsema" minna.

Konkursi taust

Noore looduskaitsja auhinda antakse välja alates 2005. aastast eesmärgiga toetada elujõulise ja aatelise looduskaitse püsimist Eestis läbi põlvkondade. Auhinna pälvija otsustab ELFi poolt kokku kutsutav žürii, kuhu tänavu kuulusid Peep Männil, Lauri Klein, Virve Sõber, Siim Kuresoo ning Kaja ja Aleksei Lotman. Auhinnafondi panustasid ettevõtted 360 Kraadi, Natourest, Estonian Nature Tours ning SA Eestimaa Looduse Fond. Auhind, millega kaasneb 1000-eurone stipendium, antakse üle 1. veebruaril ELFi 28. sünnipäeva tähistamisel.


Varasematel aastatel on auhinna pälvinud Virve Sõber, Annely Esko, Riho Kinks, Aveliina Helm, Renno Nellis, Indrek Tammekänd, Ulvar Käärt, Murel Merivee, Tarvo Valker, Marek Sammul, Peep Mardiste ning Asko Lõhmus.


Rohkem infot:

Mariliis Haljasorg

Kommunikatsiooniekspert
SA Eestimaa Looduse Fond
mariliis@elfond.ee
Tel: 56231633

Siim Kuresoo
juhatuse aseesimees
SA Eestimaa Looduse Fond
siim@elfond.ee
Tel: 56 469 026