Kõik uudised

Looduskaitse vabatahtlikkus on meie elukeskkonna säilimise võti

19. september 2018

Täna algas kolmepäevane looduskaitse vabatahtlikele pühendatud rahvusvaheline konverents Tartus, kuhu kogunes suur hulk iga päev Euroopa looduse tarvis töötavate vabatahtlikega tegelevate organisatsioonide esindajad ja vabatahtlikud. Konverentsi korraldab Eestimaa Looduse Fond koos NEEMO-ga.

Vabatahtlikkus on Euroopa ning maailma looduse säilimisele ülioluline. See kätkeb endas suurt ampluaad tegevusi ja võimalusi – see võib olla looduses ehitamine, taastamine ja jälgimine, kampaaniates kaasa löömine, seda saab teha arvuti taga, seda saab teha enda kodu ümbruses või külastades teisi riike. „Siia alla käib nii kodanikuteadus ja looduskaitse talgud, linnuvaatlused, prügi koristamine kui ka keskkonnaprobleemist info jagamine enda tuttavatele. Võimalusi on tohutult palju ning on meeldiv, et me nende kolme päeva jooksul saame info Euroopas selle eesrinnas toimuvast,“ ütles konverentsi korraldajaid Siim Kuresoo Eestimaa Looduse Fondist. 

„Sattusin Eestisse looduskaitse vabatahtlikuks ülikooli kaudu,“ ütles tänasel konverentsil ELFi vabatahtlik Celia López CañizaresHispaaniast. „Olles siin juba mõned kuud elanud, saan teha väga teistmoodi looduskaitset – Hispaanias tegelesin peamiselt loomadega, kuid siin saab looduskaitsetalgute raames tegelda elupaikade ja taimede elurikkuse säilimise nimel, mis on väga põnev. Samuti on Eesti vabatahtlikud ka vanemad inimesed ja lastega pered ning neid on tõesti igalt elualalt, ning loodus on siin ju imeline ja teistmoodi,“ lisas Celia.  

„Surve meie keskkonnale on väga suur, seega peame meiega ka selle eest vastutama, selle nimel tegutsema. Suurepärane on tõdeda, et need Eestisse kogunenud inimesed, kes vabatahtlikele võimalusi otsivad ja oskusi õpetavad ning meie looduse tervise heaks teaduslikult olulisi algatusi ette võtavad, on nii kõrgelt motiveeritud,“ ütles Siim Kuresoo pärast esimesi kuuldud ettekandeid konverentsil.  

Vabatahtlikud Riisa rabas tammi ehitamas. Foto: Kirke Raidmets

Homme lähevad konverentsil osalejad Soosaare sohu Alam-Pedja looduskaitsealale Viljandimaal, et taastada sealse soo looduslikku veerežiimi ja ehitada üheskoos tammid kuivenduskraavidele, mis viivad soost vett välja. Soosaare soos on need juba neljandad loodustalgud, mille jooksul on vabatahtlikud teinud üle 15 turbatammi.  

Konverentsi korraldab Eestimaa Looduse Fond koos NEEMO-ga (Euroopa Liidu looduskaitse programmi Life projektide järelevalve ja ekspertide organisatsioon). Kolmepäevast teadmiste ning kogemuste vahetamist rahastatakse Euroopa Liidu Life'i programmist.


Konverentsi koduleht ja kava on SIIN