Kõik uudised

KUTSE tutvumispäevale: kuidas taastud, Soosaare soo?

25. august 2021
Kutsume kõiki huvilisi 3. septembril kl 15-19 Alam-Pedja looduskaitsealale Soosaare sohu, et ühiselt uurida, kuidas taastatud sooala lirtsub ning kas ka turbasammal ja nokkhein on oma ninad juba välja pistnud.

Soosaare soo taastamistööd on peaaegu lõpetatud – jäänud on veel rajada üksikud paisud. 3-4 km pikkusel soisel jalutuskäigul tuleb juttu nii tehtud taastamistöödest ja nende senisest mõjust, sooalast, elustikust kui ka sellest, mis saab märgalast edasi. Tegevusi tutvustavad ELFi märgalade programmi koordinaator Jüri-Ott Salm ning taastamistööde ekspert Marko Kohv, elustiku muutustest räägib Tartu Ülikooli ornitoloog Urmas Sellis. Matkalistele katame kosutuseks ka piknikulaua.

Kohtume Soosaare põhjapoolseima turbakaevandusala väljaveotee otsal (Viljandi-Põltsamaa maanteelt ära pöörata Metsavahi peatusest) – vaata alguspunkti kaardil!

Osalemise eelduseks on vaktsineerimise või läbipõdemise tõendi või koroonatesti tulemuse ettenäitamine kohapeal.

Palume sündmusele eelnevalt registreeruda hiljemalt 1. septembri õhtuks SIIN: https://forms.gle/Xy4SW9R9A472pgZ98

 

Taustaks Soosaarest ja taastamistöödest

Soosaare soo taastamist asusime üheskoos teadlaste ja teiste partneritega planeerima 2015. aastal, töid alustasime 2016. aasta sügisel. Soosaare soo taastamistööde tulemusel peaks aastate jooksul paranema sealse raba (122 ha), rabametsa (24 ha) ja laugaste (5 ha) seisund. Täiendavalt lõime ka tingimused selleks, et taastuks 16 ha rabakooslust endisel freesväljal. Kuivendatud ja kiratsevast alast peaks saama ajapikku taas elurikas ning mõnusalt lirtsuv sooala, mis talletab süsinikku ning on koduks mitmetele soodele omastele liikidele.

Soode taastumine nõuab lisaks ajale ka mitmesuguseid põhjalikke töid ja palju erinevaid abikäsi. Üks suuremaid töid on olnud kuivenduskraavide sulgemine 52 km ulatuses. Selleks rajasime nii talguliste kui ka koppade abil 537 paisu! Kusjuures, Soosaare taastamisse on panustanud kokku 16 riigi vabatahtlikud. Lagerabade ja neile omaste koosluste taastumiseks oli tarvis teha 40 ha suurusel alal ka raieid.

Teadlaste ja ekspertide seired näitavad, et Soosaare veerežiim ja soole omane taimestik (nt nokkhein, turbasammal) on hakanud taastuma, samuti on alale tagasi pöördunud lagedamate märgalade pioneerliigid – kiivitajad, mudatildrid. Seega, rõõmustamiseks on juba praegu põhjust!

Soode taastamist Soosaares veab eest Eestimaa Looduse Fond koostöös Tartu Ülikooli, MTÜ Arheovisiooni, Keskkonnaameti ja RMKga. Pinnase- ja raietööd teostas Hanso MK OÜ, paise aitasid rajada vabatahtlikud. Projekti “Soode kaitse ja taastamine” (Life Mires of Estonia)  rahastab  Euroopa Liidu LIFE Programm ja Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Täpsemat infot Soosaare sootaastamistööde kohta leiab soode lehelt:

https://soo.elfond.ee/taastamisalad/soosaare/