Kõik uudised

Keskkonnaühendused toetavad Enivronmental Paper Networki hoiatust võimalikele puidurafineerimistehase investoritele

20. oktoober 2017
Keskkonnaühendused toetavad üleilmse ühenduse Enivronmental Paper Networki (EPN) hoiatust võimalikele investoritele seoses Eestisse plaanitava puidurafineerimistehasega kaasnevate keskkonnaohtudega.

Paberi tootmise ja kasutamise jätkusuutlikkusel üle maailma silma peal hoidev EPN andis oktoobri alguses Est-For Invest puidurafineerimistehase arendajatele saadetud pöördumises teada, et hoiatab tehase võimalikke investoreid arendusega seotud ohtude eest. Hoiatus on muuhulgas üleval investoritele suunatud BankTracki portaalis Dodgy Deals, mis juhib tähelepanu probleemsetele projektidele üle maailma. Investorite hoiatamisest loobutakse, kui arendajad ja Eesti riik rakendavad sisulisi meetmeid tehase rajamisega seotud keskkonnaohtude välistamiseks.

EPN ja Eesti keskkonnaühendused ootavad selgeid samme nii tehase puiduvarumispoliitika, Emajõe ja Peipsi järve seisundi võimaliku halvenemise kui ka teiste ohtude osas, millele Eesti keskkonnaühendused tänavu juunis avalikus pöördumises tähelepanu juhtisid. “Soovime näha nii arendajate kui ka riigi sisulisi samme tehasega seotud ohtude välistamiseks. Näiteks saaks arendaja tagada, et kasutab toormena üksnes FSC sertifikaadiga puitu, riik peaks võtma selgelt ja avalikult suuna sellisele metsapoliitikale, mis arvestaks elustiku ja süsinikuvarudega, ning mitte soodustama raiemahu pidevat kasvu,” rääkis Eestimaa Looduse Fondi juhatuse liige Siim Kuresoo. “Siiani viitavad tehase arendajad ja riigi esindajad planeeringuprotsessile ning keskkonnamõju strateegilisele hindamisele (KSH) kui kõigi vastuste allikale. Tegelikult on tõstatatud küsimused ja ohud oluliselt laiemad kui KSH käsitleda saab. Paraku me ei näe, et tegeletaks ohtude välistamisega,” lisas Kuresoo.

Enivronmental Paper Network (EPN) on 145 valitsusvälist organisatsiooni hõlmav ühendus. EPNi pöördumist toetavad Eestimaa Looduse Fond, Eesti Ornitoloogiaühing, Eesti Roheline Liikumine, Pärandkoosluste Kaitse Ühing, Balti Keskkonnafoorum, Tartu Üliõpilaste Looduskaitsering, Eesti Üliõpilaste Keskkonnakaitse Ühing “Sorex”, Läänerannik ja Nõmme Tee Selts. EPNi pöördumine on leitav siit: http://www.environmentalpaper.eu/concern-about-environmental-risks-of-a-huge-biorefinery-in-estonia/

EPNi pöördumise üheks peamiseks aluseks on Eesti Keskkonnaühenduste Koja (EKO) tänavu juunis välja toodud 5 peamist puidurafineerimistehase rajamisega seotud ohtu, mille leevendamiseks on nii arendajatel kui riigil olnud võimalik astuda mitmeid vabatahtlikke samme. Siiani ühtegi asjakohast ja sisulist sammu astutud ei ole. Juunis tehtud keskkonnaühenduste pöördumise leiab siit: http://www.eko.org.ee/2017/06/keskkonnauhenduste-avalik-poordumine-puidurafineerimistehase-rajamisega-kaasnevad-markimisvaarsed-ohud/Rohkem infot:

Siim Kuresoo
ELFi juhatuse liige
E-post: siim@elfond.ee
Tel: 56 469 026