Kõik uudised

Eesti looduskaitse kõrgeima tunnustuse, Eerik Kumari nimelise looduskaitsepreemia pälvisid tänavu Aleksei ja Kaja Lotman

13. mai 2024
Mõlemad tunnustuse pälvinud on olnud keskkonnateemade ja -probleemide eestkõnelejad, uute looduskaitsepraktikate maaletoojad ning juurutajad. Nende keskkonnakaitselisel tegevusel on rahvusvaheline haare. Aleksei Lotman on pikaaaegne Eestimaa Looduse Fondi mereprogrammi juht ja ekspert. Kaja Lotman on panustanud ELFi läbi nõukogus tegutsemise. Mõlema pühendunud tööd on tunnustatud nii kodu- kui välismaal. 
Eesti looduskaitse kõrgeima tunnustuse, Eerik Kumari nimelise looduskaitsepreemia pälvisid tänavu Aleksei ja Kaja Lotman
Aleksei ja Kaja Lotman kliimaministri Kristen Michaliga

Aleksei ja Kaja Lotmani panust Eesti looduskaitsesse läbi aastakümnete on raske ülehinnata. Lisaks pikaajalisele tööle ELFis on Aleksei Lotman olnud Eestimaa Roheliste erakonna riigikogu liikmena Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) põllumajandus- ja regionaalasjade komitee esimees ning kirjutanud Eesti looduskaitse ajaloost monograafias. Kaja Lotmani töö on olnud tihedalt seotud Euroopa Kaitsealade Liiduga ja töötanud mitmetel ametikohtadel Keskkonnaametis. Tunnustuse saanud bioloogid on laiemalt tuntud ka kui silmapaistvad ja sõnaosavad looduskaitse eestkõnelejad ning arvamusliidrid. 


Tänasel looduskaitse kuu väljakuulutamise Tallina botaanikaaias jagati tunnustust ka teistele silmapaistvatele looduskaitses tegutsejatele:

  • Looduskaitse hõbemärgi pälvisid Loore Ehrlich, Mati Ilomets, Kaisa Linno, Renno Nellis, Remo Savisaar ja Meelis Uustal.
  • Noore looduskaitsja märgi pälvisid Anete Altrov, Lenne Mia Arras, Hava Kuks, Endel Meriste, Triinu Johanna Sepp, Ilona Tamm ja Laura Vainola.

Eerik Kumari looduskaitsepreemia on auhind, mida antakse välja alates 1989. aastast. Alates 2010. aastast antakse koos preemiaga üle ka looduskaitse kuldmärk. Kumari preemiaga tunnustatakse inimesi, kelle tegevus looduslike koosluste, haruldaste liikide või looduse üksikobjektide uurimisel ja kaitse korraldamisel ning looduskaitseliste teadmiste levitamisel on olnud pikaajaline ja tähelepanuväärne.

Eesti looduskaitse hõbemärk omistatakse oluliste looduskaitseliste teenetega inimesele, kelle teeneid on tunnustatud looduse uurimisel, loodusteadmiste levitamisel ja looduskaitse arendamisel nii üleriigilisel kui ka rahvusvahelisel tasandil. Looduskaitse hõbemärki antakse välja alates 2011. aastast.

Noore looduskaitsja märk antakse inimesele, kes on eriliselt silma paistnud loodushoiu alal: kes on olnud eestvedaja või aktiivne osaleja erinevates looduse mitmekesisust toetavates tegevustes või saavutanud suurepäraseid tulemusi loodusteemalistel konkurssidel või looduskaitses.