Kõik uudised

Arvamusfestivalil arutletakse täna Ida-Virumaa tuleviku üle

15. august 2020

Tänavuse Arvamusfestivali Põhiseadus 100 alal tuleb teiste seas arutlusse ka Ida-Virumaa tulevik. Eestimaa Looduse Fondi (ELF) korraldatav arutelu “Kaasamine versus koosloome: kuidas saavutada kõigiga arvestav õiglase ülemineku protsess Ida-Virumaal?” keskendub parima võimaliku kaasamisvõimaluse otsingule. Arutelu toimub täna, 15.08 kell 16 Vallimäel ning on nii otse- kui ka järelvaadatav.

Õiglane üleminek (Just Transition) taastuvenergiale ja kliimaneutraalsele majandusele tähendab, et sellest puudutatud inimestele on tagatud õiglane sissetulek ja soodsad tulevikuväljavaated. Eestis räägime õiglasest üleminekust peaasjalikult Ida-Viru piirkonnas põlevkivi kaevandamise ja kasutamisega seotud töötajate ja sellest mõjutatud kogukondade jaoks.

Eesti riik koostab Rahandusministeeriumi juhtimisel õiglase ülemineku strateegiat, mis on muuhulgas eelduseks Euroopa Liidu õiglase ülemineku fondist toetuse saamiseks. Õiglast üleminekut saab edukalt läbi viia vaid siis, kui selle kavandamisse on kaasatud kõik võtmetähtsusega osapooled, sh põlevkivitööstuse töötajad ja Ida-Virumaa elanikud ning seda on tehtud sisuliselt. Strateegia õnnestumise üheks kõige olulisemaks teguriks on sisukas kaasamine.

“Tavapärased arvamuskorjed ning teemaseminarid jäävad nii mastaapse ja põhimõttelisi muudatusi kaasatoova plaani koostamisel väheks. Sellele annavad kinnitust nii teiste riikide kogemused kui ka möödunud kahe aasta jooksul Eesti keskkonnaühenduste korraldatud Ida-Virumaa tulevikku käsitlenud huvirühmade ümarlauad. Selleks, et saada strateegia koostamise käigus kätte erinevate osapoolte kogu potentsiaal, püüame Arvamusfestivalil saada selgust, kuidas saaks kaasata huvipooli nii, et kõik tunneksid end ka päriselt kaasarääkijatena ja arvestatuna,” selgitas ELFi kliimaekspert Piret Väinsalu.

Õiglase ülemineku arutelul räägivad kaasa Hardi Murula Ida-Virumaa Omavalitsuste Liidust, Maiu Lauring kliima-rahvakogu algatusrühmast, Madis Vasser Eesti Rohelisest Liikumisest ja Kaire Luht Rahandusministeeriumist. Arutelu juhib DD StratLab konsultant Martin Noorkõiv.

Arutelule on Arvamusfestivali pileti omanikel võimalik kohapeal kaasa elada. Ka saab arutelu otseülekandena jälgida Arvamusfestivali Facebooki lehel. Järelvaadata on võimalik nii Arvamusfestivali kanalites kui ka veebilehel kliimamuutused.ee.

 Lisainfo:
Piret Väinsalu
Eestimaa Looduse Fondi kliimaekspert
58120287
piret@elfond.ee