Kõik uudised

Algatus „Taastuvenergia ajab juhtme kokku?“ soovib tuua selgust taastuvenergia teemadesse

04. jaanuar 2023
Täna stardib Eestimaa Looduse Fondi (ELF) taastuvenergeetika algatus „Taastuvenergia ajab juhtme kokku?”. Selle raames saavad kõik soovijad enda taastuvenergeetika küsimusi esitada asjatundjatele lehel kliimamuutused.ee ja ELFi Facebooki lehel. Küsimustele vastavad oma ala eksperdid Tartu Ülikoolist, Tallinna Tehnikaülikoolist, Eesti Tuuleenergia Assotsiatsioonist, taastuvenergia ettevõttest Sunly, keskkonnaühendustest ja mujalt. Küsimusi oodatakse kuni jaanuari lõpuni ja oma eriala kogenud asjatundjad vastavad jooksvalt küsimustele hiljemalt veebruari lõpuks.

Kõrged energiahinnad on taastuvenergia lahendused üha populaarsemaks muutnud. Järjest enam huvituvad Eesti inimesed püsivatest taastuvatest allikatest saadavast energiast oma tarbeks või edasi müümiseks. „Keerulised taastuvenergiateemad vajavad ühiskonnas lahti harutamist. Taastuvenergeetika arendamine ja tulevik Eestis on kahtlemata kohati segadusse ajav ning põhjustab konflikte ja möödarääkimist. Algatusega soovime luua selgust ja vastata küsimustele, mis inimesi painavad,” ütles Eestimaa Looduse Fondi taastuvenergia ekspert Ingrid Nielsen. „Kuna taastuvenergia arendamisel tuleb arvestada nii inimeste kui ka teiste liikide elupaikadega, ressursidega ja tulevikuga, on oluline, et kõik huvilised saaksid küsida ja et küsimused saaksid põhjalikud vastused oma ala ekspertidelt ning teadlastelt. Vaid nii saame piirata müütide levikut kui ka arutada selgemaks kõike seda, mis Eesti inimesi taastuvenergia teemadel muretsema paneb,“ lisas ta.

Algatuse raames oodatakse küsimusi küsima kõiki huvilisi. Küsimused ja vastused saavad avalikuks kliimamuutused.ee kodulehel ja ELFi Facebooki vahendusel. Algatuse kodulehel on tehtud väike eelvalik küsimustest ja vastustest, millega Eestimaa Looduse Fondi poole on juba pöördutud. „Mõned taastuvenergia küsimused ajavadki juhtme kokku ja eeldavad suuremat süvenemist. Seetõttu koondame lehele põletavamate küsimuste kohta kindlasti ka lisainfot ja materjale ning vajadusel otsime eksperte juurde, et kõik küsimused saaksid vastatud,“ täpsustas Ingrid Nielsen.

Asjatundjatena on küsimustele vastamas Hanna Peeters (Sunly, tuuleenergia arenduste mõjude hindamine), Krista Takkis (Tartu Ülikool, taastamisökoloog ja elurikkuse uurija), Terje Talv (Eesti Tuuleenergia Assotsiatsiooni tegevjuht), Meelis Härmas (Tartu Ülikool, teadur ja õppejõud vesinikutehnoloogia ja taastuvenergia aluste õppeainetes), Tõnu Lehtla (Tallinna Tehnikaülikooli emeriitprofessor, energeetik ja robootik), Madis Vasser (Eesti Roheline Liikumine, energeetika- ja kliimateemad keskkonnaühenduste vaates).

Algatust “Taastuvenergia ajab juhtme kokku?” toetab European Climate Foundation.