Kõik uudised

Siim Kuresoo Postimehes: riigikogu saab metsapuude massilise põletamise veel ära hoida

20. september 2021
Metsablogi
"Riigikogus oli 13. septembril teisel lugemisel elektrituruseaduse muudatus, mis võimaldab Narva kateldes massilisele puidu põletamisele elektritarbijate rahakotist peale maksta. Puidu masspõletamisel on ulatuslikud ebasoovitavad tagajärjed nii meie metsadele, elurikkusele kui ka süsinikuheitele. On kahetsusväärne, et riigikogu arutelu saatis klassikaline õlgmeheks nimetatud demagoogiavõte, mille abil sõnastati meelega valesti ja naeruvääristati keskkonnakaitsjate muret. On häbiväärne, kuidas otsustajad rääkisid metsast eelkõige kitsalt puidu müügist saadavast kasust lähtuvalt, eirates metsa teisi väärtusi, kliimamuutust ning elurikkuse kriisi. Metsapuudel on meile pakkuda märgatavalt rohkem, kui arutlusel oleva seaduse selgitused sõnastavad.

/.../
Seadus tuleb lähiajal lõpphääletusele ja kui riigikogu enamus seda toetab, on tegemist lähiajaloo kõige viletsamalt argumenteeritud otsusega metsa asjus. Narva katlad hakkavad tarbija taskust võetud eurode toel õgima Eesti metsapuid, mis võiksid kanda linnupesi, varjutada sõnajalgu ja luua sidemeid sadade seentega. Need puud on juba sidunud oma tüvedesse aastakümnete kaupa süsihappegaasi ja on võimelised seda endiselt tegema. Need puud võiksid meid rõõmustada jalutuskäigul metsa, pakkudes varju ja silmarõõmu. Elektrituruseaduse muudatus toimib nende hüvede vastu.
Samuti oleks see risti vastupidine peaminister Kaja Kallase jaanuarikuistele sõnadele: «Ka mina ei pea puidu põletamist nendes kateldes õigeks, see ei ole hea Eesti metsa seisukohalt, Eesti looduse seisukohalt. See põhimõtteliselt ei ole õige, ei kanna seda eesmärki, mida taastuvate energiaallikate kasutamine peaks kandma.» Nii hääletataks vastu ka väga paljude eestimaalaste nägemusele meie metsade rollist. Õnneks on riigikogu liikmetel võimalus veel meelt muuta ja ma loodan väga, et nad seda teevad."

Loe kogu artiklit Postimehest!