Kõik uudised

Siim Kuresoo: puidu masspõletamine ei ole lahendus põlevkivikriisile

25. juuni 2019
Metsablogi
Paljusid Ida-Virumaa kaevureid ja energeetikuid ähvardab lähiajal töö ja sissetulekuta jäämine. Valitsus on olukorrale reageerinud ja hakanud lahendusi pakkuma. On aga mõistetamatu, miks ei püüta vastata laiemale küsimusele: mida me nüüd ette võtame, et pered, kogukonnad ja kogu regioon saaksid tagasi kindlustunde ning väärikalt tulevikule vastu minna? Selle asemel keskendutakse vaid küsimuste «mida me nüüd põletame?» ja «mida kaevame?» punnitatud vastamisele. 

Puidu masspõletamine ja õlitootmise laiendamine näiks olevat vastus, millega on võimalik vähemalt osa inimeste mured järgmise valimistsüklini lahendada. Mõlemad lahendused on aga loomult keskkonda laastavad ega ole ka majanduslikult ja sotsiaalselt jätkusuutlikud.

Õlitootmise lähiminevikust kinnitust saanud riskantsete majanduslike väljavaadete ja kliimakriisi kontekstis lubamatu keskkonnamõju juures ma pikalt ei peatuks, vaatleksin pigem kiireima lahendusena kõne all olevat puidu masspõletamist Eesti Energia kateldes. Tegemist on mõrumagusa lahendusega, mis rasketel hetkedel otsustajatele meelde tuleb ning end proovima ahvatleb.

Võimekus põlevkivi kateldes ka puitu põletada loodi juba aastaid tagasi ning see võimekus kasvas veel tublisti uue Auvere elektrijaama valmides. Sellist fossiilse ja bioloogilise kütuse koospõletamist lubab Euroopa Liidu taastuvenergia direktiiv. Paraku ei ole see kliimasõbralik energiatootmise viis – selle süsinikuneutraalsus pole ammu enam teaduslik arusaam, vaid pelk poliitiline kokkulepe.

Loe artiklit edasi Postimehest!