Kõik uudised

Siim Kuresoo ÄPs: Meeleheitlik põletusplaan

07. oktoober 2020
Metsablogi
Põlevkivi ja puidu segamini põletamine on keskkonnavaenulik plaan, mida rahastatakse maksumaksja taskust, kirjutab plaanitava elektrituruseaduse muudatuse taustal Eestimaa Looduse Fondi metsaprogrammi juht Siim Kuresoo.
Mais arutati riigikogu suures saalis esimest korda elektrituruseaduse muutmist, mis võimaldaks Eesti Energia kateldes põletada põlevkiviga koos ka puitu. Põletamist rahastataks pahaaimatute tarbijate taskust. Ehkki energeetikas kasutatav puit pärineb enamasti odavaimast sortimendist, on selle maht märkimisväärne – Eestis raiutavast puidukogusest põletatakse moel või teisel üle poole. Puidu põletamises ja pelletitootmises keerlevad sajad miljonid eurod. Sellest rahalisest raiestiimulist ei saa mööda vaadata. Seaduse muudatus lisaks stiimulit veelgi.

Heauskne taastuvenergiatasu maksja peab seaduse jõustudes arvestama, et tema hommikul tööle pandud veekeedukannu sõbralik susin ei tõota üksnes värskendavat sooja jooki. See tähendab ka rida elektriarvel, mis läbides ahela elektrimüüja-riik-elektritootja-puidutarnija-metsaomanik, viib raha ka mudelisse, mille tegevusstrateegia on agressiivne metsamaa ja raieõiguse ülesostmine ning aktiivne ja tihtilugu lohakas raie. Pihta saavad nii metsade elurikkus, vääriselupaigad, seotud süsinikutagavara kui ka armsad maastikud ja tuttavad paigad.

Loe edasi ÄP metsanduse portaalist!