Miks erineb SEI Tallinna ning Cambridge´i teadlaste ja Keskkonnaagentuuri hinnang mõistlikust raiemahust kliimamuutuste võtmes?
Mäletatavasti ilmus mõni aeg tagasi sarnasel teemal ka ministeeriumi tellimusel SEI Tallinna töö “Metsanduse arengukava 2030 arengustsenaariumite mõju analüüs”. See järeldas: "Arengukava eesmärke on võimalik saavutada erinevates stsenaariumites toodud tegureid kombineerides järgmiselt: koguraiemaht jääks 8 milj tm/a piiresse (S2), nii säiliks metsatagavara kõigi nelja mõjuvaldkonna arengu- ja riskide maandamise vajadusi arvestades kõige paremini.” Teatavasti on Keskkonnaministeerium otsustanud seda tööd MAKi materjalina mitte kasutada heites sellele ette, et “Töö raamistikuks on aga seatud kliima- ja elurikkuse hoidmise eesmärgid ning ei ole arvestatud MAK2030 ettepanekus toodud ja huvirühmadega koos seatud MAK2030 koostamise eesmärkidega, sh üldeesmärkidega.”
Millest siis tuleb nende kahe töö erinev järeldus? Vastus peitub ilmselt KAURi koostatud ja ekspertidel kasutada olnud algandmetes.
SEI opereeris MAKi stsenaariumitega, millest pidas raiemahu poolest parimaks Karu nimelist (uuendusraie maht tulundusmetsades 6,6 miljonit). Selle uuendusraiete maht tulenes KAURi MAKi huvirühmade kogunemiseks valminud stsenaariumide võrdlustabelist, mida presenteeriti huvirühmadele mais. See nägi välja selline:
Cambridge´i teadlaste ja KAUR ühisraport tugineb aga juba uutmoodi tabelile, mille allikana on märgitud KAURi. Seda sai esmakordselt näha MAKi juhtkogu mullu detsembris toimunud kohtumisel Annela Anger-Kraavi ettekandes ning see näeb välja nii:
Postituse autor: Siim Kuresoo