Kõik uudised

EKO kohtus metsanduse arengukava teemal keskkonnaministriga #MAK2030

05. september 2022
Metsablogi
2. septembri hommikul kohtusid EKO esindajad (KÕKi jurist Kärt Vaarmari, EKO koordinaator Laura Uibopuu, looduskaitse ekspert Indrek Tammekänd ja ELFi juhatuse liige Siim Kuresoo) keskkonnaminister Madis Kallase ja tema nõuniku Neeme Suure ning keskkonnaministeeriumi asekantsler Marku Lambiga, et tutvustada oma tähelepanekuid ja seisukohti seoses koostatava metsanduse arengukavaga.

Valminud eelnõus on meie hinnangul olulised puudused ning sellisel kujul vastu võetuna süvendaks see keskkonnaprobleeme, ei vastaks ühiskonna ootustele ning ei oleks õiguspärane ka juriidilises vaates. Läbi viidud keskkonnamõju strateegiline hindamine küll tunnistab keskkonnamõju, ent soovitab siiski optimaalsena raiestsenaariumit, mille puhul negatiivsed trendid jätkuvad või isegi süvenevad. Kärt Vaarmari tutvustas mitmete asjatundjate ja organisatsioonide koostöös valminud eksperthinnangut MAKi eelnõu puuduste kohta õiguslikus vaates.

Meie sõnum ministrile oli, et MAKi eelnõul on märkimisväärsed puudused, mille lahendamiseks tuleb sisse viia ulatuslikud ja põhimõttelised muudatused (vt lähemalt EKO seisukohad KSH aruandele). Anname aru, et selliste muudatuste tegemine võib ajakava taas pikemaks venitada ja seepärast näeme, et tarvis on ka kiireloomulisi meetmeid metsade ja metsahüvede kaitseks: raiemahu olulist alandamist riigimetsas, maksimaalse langi suuruse vähendamist, raievanuste tõstmist ja üleüldist linnurahu. 

Asekantsleri ja minstri palvel tutvustame oma tähelepanekuid ja seisukohti lähiajal ka MAKi juhtkogule. Teeme seda lootuses, et põhimõtteliste muutuste möödapääsmatut vajadust tunnetatakse selles kogus hästi.


Uuri ka vabahenduste pöördumist!