Kõik uudised

Aleksei Lotman: Lihasööja jutt veganite kiituseks

03. detsember 2018
Maaelublogi
Bioloogina tean hästi, et inimene on segatoiduline loom. Mitte ainult inimene, vaid ka meie lähimad sugulased šimpansid ja bonobod on segatoidulised. Tegelikult on seda suur osa primaatidest ehk seltsist, kuhu me kuulume. Isegi gorillad, keda pikki aastaid loeti taimetoidulisteks, söövad putukaid.
Raadatud mets. Foto: Pixabay

Miks ma siis soovin kiita veganeid? Eks ikka seetõttu, et paljugi sellest, mida nad räägivad, on õige. Liigne lihasöömine on terviserisk, aga veelgi enam on liigne lihatootmine oht meie koduplaneedi tervisele. Vihmametsi raadatakse karjamaadeks, hävitades elurikkust ja põhjustades kasvuhoonegaaside emissiooni, kui vihmametsa talletatud süsinik süsinikdioksiidina taevasse lendab.

Kasvuhoonegaas, tugevamgi kui süsinikdioksiid, on ka mäletsejate seedekulglast ja suurtest sõnnikuhoidlatest lenduv metaan. Veelgi tugevam kasvuhoonegaas on dilämmastikoksiid, mis lendub mullast lämmastikuga väetamisel. Lautadest, sõnnikuhoidlatest ja värskelt väetatud põldudelt lendub ammoniaaki ja muid ebameeldiva lõhnaga aineid. Sööda tootmiseks kasutatavad väetised ja pestitsiidid satuvad pinna- ning põhjavette, lõpuks ka merre. Veterinaarias kasutatavad ravimid, eelkõige antibiootikumid, põhjustavad tõsiseid probleeme. Loomade pidamistingimused ja pikk transport tapale põhjustavad paljudele pahameelt.


Pikem lugu on ilmunud
Postimehes 30.11.2018.