Loodusretked ja väliüritused

Niitmisvõistlus ja pärimuspäev 2019

14. juuli keskpäeval
Eesti Rahva Muuseumi naabruses Raadil

Alates 2014. aastast korraldab ELF 4-päevast heinateole ja vikatitööle keskenduvat ELFi talgute suvekooli, kus osaleb poolsada looduse- ja pärimuskultuurisõpra. Leiame, et on aeg liikuda sellest üks samm edasi ning viia niitmispisik veel laiema publikuni ning tuua samal ajal kokku niitmishuvilised üle terve maa. Ootame kõiki huvilisi 14. juulil kell 12-16 vikatiga niitmise võistlusele ja pärimuspäevale, kus jagub tegemist nii suurtele kui väikestele. Võistlemisele lisaks on võimalus õppida vikatitööd ning tutvuda Eesti pärimuskultuuri ja loodusega. Väiksemad pereliikmed saavad lõbusalt aega veeta lastetelgis. Vaata üritust Facebookis.Mis toimub lisaks võistlusele?

Vikatitelgis õpetatakse käsitsi niitmise jaoks vajalikke oskusi, toimuvad töötoad eri teemadel nagu näiteks vikatihooldusest ja vikatitüüpidest. Samuti saab õppida ja harjutada vikatiga niitmist võistluse tarbeks. Juhendajateks on Avo Rosenvald ja Priit Kukk. Lisaks on võimalus endale soetada niitmistöö jaoks vajalikke tarvikuid.

Avatud on looduskaitse nõuandla telk, kuhu saab tulla uudistama ja toetama ELFi tegevusi, aga ka rääkida südamelt ära looduskaitsega seotud küsimused, et ELF aitaks neile vastuseid leida. Nõuandla telgis ootavad teie küsimusi ELFi looduskaitse ekspert Silvia Lotman ja projektijuht Mari Kaisel.

Lastetelgis toimuvad mitmed toredad mängud ja võistlused, mida juhendavad ELFi vabatahtlikud.


Võistlusel osalemine on tasuta, kuid palume registreeruda SIIN.
Kollektiivid ja koolid saavad end registreerida SIIN.


Põhjalikumalt saab oskusi omandada käsitsi niitmisele pühendatud ELFi talgute suvekoolis 11.-14. juulil, mille viimase päeva raames toimubki niitmisvõistlus ja pärimuspäev.

Osalejatel on võimalus enne päeva algust ja pärast päeva lõppu külastada ERMi soodustusega! Soodustuse saamiseks registreeru võistlusele või kui tuled osalema ilma võistlemata, siis kirjuta piret@elfond.ee.


Päevakava

12.00 Päeva avamine

12.15-14.30 Võistluse eelvoorud

12.15-15.00 Vikatitöö teematelk: sissejuhatus vikatitöösse, töötoad vikatitöö ja -hoolduse teemal. Vikatitööga tutvumine ja harjutamine koos juhendajatega. Võimalus soetada niitmisvarustust.

12.15-15.00 Lasteala - loodushariduslikud mängud ja võistlused, joonistamine

12.15-15.00 Looduskaitse nõuandla

15.00 Finaalid

 15.00 Neiud

 15.15 Noormehed

 15.30 Naised

 15.45 Mehed

16.00 Autasustamine ja päeva lõpetamine


Niitmisvõistlusest

Niitmisvõistlusel on neli eraldi arvestust: neiud, noormehed, mehed ja naised. Eelvoorud toimuvad 12.15-14.30 1-minuti võistluse formaadis. See tähendab, et võistlejal tuleb 1 minuti jooksul niita etteantud laiuses (1,5 m) võimalikult pikk maa. Tähtis on, et niidetud ala oleks kvaliteetne, vastasel juhul tulemust kirja ei saa. Ala kvaliteetsust hindab kohtunik.


Igast kategooriast saavad kell 15.00 algavasse finaali viis parimat niitjat. Igale finalistile on ette nähtud ala, mis tuleb niita võimalikult kiire aja jooksul, kuid võimalikult kvaliteetselt. Kohtunikud hindavad kvaliteeti ning lisavad ebakvaliteetse töö eest tulemusele lisaaega. Võitjaks saab kõige kiirema lõpptulemuse saavutanu igas kategoorias. Finaali eel selgitavad kohtunikud kõigile ka hindamiskriteeriume.

Niidetava ala suuruseks on noortele 5x5 meetrit ja täiskasvanutele 10x10 meetrit.


Niitmiskoolitusel ja võistlusel osalemine on tasuta.

Lisainfo:
Piret Väinsalu
ELFi talgute suvekooli korraldaja
+372 58120287
piret@elfond.ee


Niitmisvõistlust toetab Scandagra Eesti AS. Niitmisvõistlust aitab kaasrahastada projekt NaturallyEst-LIFE. NaturallyEst-LIFE "Piloting Natura2000 communication in Estonia" (projekti nr LIFE16-GIE_EE_000665 ) rahastavad Euroopa Liidu LIFE programm ning Keskkonnainvesteeringute Keskus.