Kõik uudised

Teadlased uurisid turbasammalde taastumist pärast doonoralalt lõikamist

03. jaanuar 2025
Turba kaevandamise järgselt tekkinud jääksoode korrastamiseks on häid tulemusi andnud nn Kanada meetod (The Moss Layer Transfer Technique). Selleks lõigatakse doonoralade pinnakihist samblafragmente jääksoo korrastamiseks. Tartu Ülikooli teadlased Edgar Karofeld, Kai Vellak ja Arvo Tullus uurisid WaterLANDS projekti toel Soosaare ja Punasoo rabas pruuni, punase ja raba turbasambla taastumist doonoralal pärast lõikamist.
Teadlased uurisid turbasammalde taastumist pärast doonoralalt lõikamist
Pruun turbasammal. Foto: Anna Brigitta Erikson

Uuringu tulemused näitavad, et sammaldel kulub taastumiseks märkimisväärselt kaua aega. Kolm kuni üksteist aastat pärast lõikamist olid sammalde pikkuskasv, tihedus ja peade kaal väiksemad kui looduslikus rabas, ulatudes vaid 5–50%-ni looduslikust katvusest. Vähenenud pikkus, tihedus ja peade kaal halvendavad turbasammalde veeimamis- ja säilitamisvõimet ning muudavad nende kasvu sõltuvaks sademete regulaarsusest.

Teadlased rõhutavad, et turbasammalde aeglase taastumise tõttu tuleks vältida nende lõikamist looduslikest rabadest. Selle asemel soovitavad nad doonoraladena kasutada turbatootmisalade servas asuvaid eelkuivendatud alasid.

Loe teadustööd täies mahus siit.