Mis on soo?
Soo on ala ja ökosüsteem, kus liigniiskuse ja hapnikuvaeguse tingimustes jääb osa taimejäänuseid lagunemata ning ladestub turbana. Turbakihi paksus soos on üle 30 cm ja selle ladestumine ei ole vahepeal katkenud. Kui turba moodustumine pikemaks perioodiks katkeb, võib soode ökosüsteem hävida.
Sõltuvalt puurinde olemasolust, võib soo olla lagesoo, puissoo (puude liituvus alla 30%) või soomets (puude liituvus üle 30%).
Mis on märg mets?
Märgade metsade mõistega tähistatakse turbapinnasel või üleujutusalal kasvavaid metsi. Märgade metsade elustik on liigirikas ja eripärane, liigid on kohastunud eluks püsivalt märjas keskkonnas või vajavad metsaomast niisket mikrokliimat. Oluline on taastada nii soid kui märgasid metsi. Täpsemalt kuuluvad Eestis märgade metsaelupaigatüüpide alla soostuvad ja soo-lehtmetsad, siirdesoo- ja rabametsad, lammi-lodumetsad ja laialehised lammimetsad. Märgade metsaelupaikade tegevuskava on valmimas projekti "Loodusrikas Eesti" käigus, mida veab eest Kliimaministeerium.
Mis vahe on sool ja märjal metsal?
Neil kahel kooslusel on ülekate. Metsad, mis kasvavad vähemalt 30 cm paksusega turbapinnasel ja kus veetase ei ole kuivenduskraavidest mõjutatud, ongi soo oma erinevate arenguastmetega. Metsakoosluste puhul soodes räägime üldjuhul nt puissoodest, puisrabadest või soometsadest, sõltuvalt, kui tihedalt soopinnal puid kasvab.