Vikatiga niitmise treeningutel ning võistlustel osales 2020. aastal kokku vähemalt 350 inimest

02. oktoober 2020

Eestimaa Looduse Fondi 2020. suve vikatiga niitmise treeningud ja võistlused on selleks korraks lõppenud. Kokku toimus 10 treeningut ja võistlust Eesti erinevais paigus alates Tallinnast, lõpetades Värskaga. Ilm soosis meid iga kord ning nii uute kui ka juba vanade tuttavate koostööpartneritega oli rõõm koos igaühe looduskaitset nii suurele hulgale Eesti inimestest tutvustada. Treeningutel ja võistlustel osales hinnanguliselt kokku vähemalt 350 inimest, nende hulgas nii lapsi kui täiskavanuid, nooremaid kui ka vanemaid huvilisi.

Esimene niitmistreening toimus juuli alguses Setomaal Värskas sealses talumuuseumis. Päeva jooksul õpiti kohalike asjatundjate käe all vikatit hooldama, saadi käppa niitmisvõtted ning pandi uued oskused praktiliselt ka proovile. Niitmise kõrvale leelotas kohalik Lummo Kati leelokoor ning päeva lõpuks sai arutleda loodussõbraliku koduaia loomise üle. Lapsed said õppida rehapulki ja heinanukku tegema ning pärga punuma.

Üle 100 pealtvaatajaga ja võistejaga vikatiga niitmise võistlus toimus Tartus Raadil juuli keskpaigas samuti kenal soojal suvepäeval. Raadil toimunud niitmisvõistluse ja pärimuspäeva jooksul sai õppida vikatitööd, tutvuda vanade tööriistadega. Vikatitelgis õpetas Priit Kukk vikati hooldamiseks vajalikke oskusi. Harjutusalal sai omandada niitmisvõtteid Avo Rosenvaldi juhendamisel, samuti harjutada vikatiga niitmist iseseisvalt. Pärimusmuusikalist meelelahutust pakkus Eesti-Walesi pärimusmuusika duo SILD. Lapsed said läbida muinasjuturada ERMi välialadel, meisterdada heinahobuseid ja -nukke, joonistada, värvida ning õppida pärga punuma. Päev oli kõigile tasuta ning kõigil niitmisvõistlusel osalenutel oli võimalus priilt külastada Eesti Rahva Muuseumi (ERM) püsinäitust „Kohtumised“. ERMi koguhoidja Ülle Jäe juhtimisel sai eksklusiivselt külastada ERMi vikatihoidlat.

Pealinna rahvarohkeim niitmistreening leidis aset Tallinna botaanikaaias augusti keskel, kus osalejaid lugesime kokku 50 ringis. Kogenud niitmismeister Priit Kukk tutvustas vikatite eripärasid, õpetas vikati hooldamise nippe ning niitmisvõtteid. Botaanikaaia vanemaedniku Liivi Mäekallase juhendamisel õpiti tundma nii värvilisi kui ka vähem silmapaistvaid niidutaimi. Kõik soovijad said ka vikatiga niitmist harjutada.

Nii mainitud kui ka kõikide ülejäänud 2020. aasta niitmistreeningute kohta saab lugeda ning fotosid näha siit. Natukene teistsuguse päeva, ent samuti niitude ja mitmekesisuse hoidmise vajalikkusele suunatud Karula Rahvuspargis toimunud märgade niitude teemapäeva kohta saab lugeda siin.

Kui mõtled, miks üldse vikatiga niita, siis vaata siia.

Kui soovid edasi laiemalt mõelda, lugeda maaelust, selle tulevikust, põllumajandusest ja ka kalandusest, siis tasub jälgida ELFi maaelu blogi.

Täname kõiki niitmistel osalejaid ja loodame kohtuda järgmisel suvel!