Igaühe looduskaitse

Tule löö kaasa!


VIDEO JA INTERVJUU: Igaühe looduskaitse ǀ Kristiina Hellström: Elurikas iluaed 24.04.2021

VIDEO JA INTERVJUU: Igaühe looduskaitse ǀ Kristiina Hellström: Elurikas iluaed
Hiiumaal asub üks imeline tõeliselt elurikas aed, mille perenaine maastikuarhitekt Kristiina Hellström rääkis meile, kuidas ta enda aia rajamisega pihta hakkas, kuidas selle eest hoolitseb. Intervjuust ja videost saab hulga soovitusi endagi aia elurikkamaks kujundamisel.
Mari Kaisel Postimehes: Peale elurikkuse annab vikat ka treenitud lihased

„Ei ole nii, et vikat on ainuõige ja muruniiduk ei kõlba kuhugi. Suurte jalgpalli- või golfiväljakute ja mõnede linnaparkide hooldamisel, samuti heinavarumisel on niidukid õigustatud, aga koduaias võiks küll mõelda, millist elukeskkonda enda ümber näha soovime. Veidi metsikum aed, kus on vähem muru, kuid palju eri elemente, näiteks sopiti kasvav kõrgem hein, mõni oksa- või kivihunnik ja mitte väga hooldatud veesilm, pakub kasulikele putukatele, õistaimedele ja lindudele palju rohkem võimalusi kui ideaalne Inglise muru,” on Eestimaa Looduse Fondi igaühe looduskaitse ning vikatiga niitmise eestvedaja Mari Kaisel veendunud.

VIDEO JA INTERVJUU: Igaühe looduskaitse ǀ Tiia Morfin: Elurikas tarbeaed
Eestimaa Looduse Fond käis külas Vanaema Aed aednikul Tiia Morfinil Võrumaal, et uurida tema kogemust liigirikka aia loomisest. Loost saab mitmeid praktilisi näpunäiteid sellest, kuidas looduslikuma, liigirikka aia loomisega alustada. Selleks ei ole tarvis erioskuseid, kuid soovituslik on laiskus ja lohakus. Ta ütleb, et “see ei olnud üldse nii, et ükspäev ärkasin üles ja mõtlesin, et nii teengi. See on pikem protsess olnud. Ma olen ise muutnud oma mõttemaailma ikka väga palju, sest ma olen algselt korraliku aianduskooli taustaga ja kõik mürgitamised ja kogu selline intensiivpõllumajandus. Ma tean sellest kõike, ma olen selle sees olnud ja õppinud. Ma olen vaikselt muutnud oma aia liigirikkaks, kuna ma näen, et see toimib niimoodi paremini.”
VIDEO JA INTERVJUU: Igaühe looduskaitse ǀ Aveliina Helm: Kuidas saab igaüks elurikkust toetada?
Tartu Ülikooli ökoloog, bioloogiaprofessor Aveliina Helm selgitab, miks meil on vaja elurikkust, mis on igaühe looduskaitse ja kuidas igaüks meist saab elurikkust toetada. Ka oma aias või maalapil. Ta ütleb, et elurikkust ehk kogu looduse mitmekesisust meie ümber ei saa hoida vaid looduskaitsealade abiga. Elurikkus toimib maastikes kõikjal meie ümber. Kaks kilomeetrit sinna-tänna, sellest skaalast sõltub sinu aias olevate putukate ja taimede käekäik. Nii sõltubki iga aiapidaja valikutest ja tema maakasutuslikest otsustest see, kuidas teised liigid ennast selles samas maastikus tunnevad.