Vikatiga niitmise päev
21.09.2020, Eesti Maaülikooli Mahekeskuses

Eestimaa Looduse Fondi (ELF) ja Eesti Maaülikooli koostöös toimus 21. septembril selle hooaja viimane vikatiga niitmise päev. Päev toimus Tartus Maaülikooli Mahekeskuses.



Vikatiga niitmise päev
11.08.2020, Tallinna Botaanikaaias


Eestimaa Looduse Fondi (ELF) ja Tallinna Botaanikaaia koostöös toimus 11. augustil VIKATIGA NIITMISE PÄEV TallInna Botaanikaaias. Oodatud olid nii algajad kui ka juba kogemusega vikati käsitsejad.

Tallinna Botaanikaaias toimunud vikatiga niitmise päeval:

  • tutvustas kogenud niitmismeister Priit Kukk vikatite eripärasid, õpetas vikati hooldamise nippe ning niitmisvõtteid
  • treeniti vikatiga niitmist
  • õpiti botaanikaaia vanemaedniku Liivi Mäekallase juhendamisel tundma nii värvilisi kui ka vähem silmapaistvaid niidutaimi
  • saadi teada värvilise niidu saladusi

Vikatiga niitmise päev oli kõigile prii.

Fotosid meeleolukast päevast näeb siit.



Supilinna niitmispäev, 01.08.2020

Hallil ajal peeti Supilinnas kõiksugu pudulojuseid ja heinategu ning karjatamine kuulus linlaste igapäevaellu. Mitte nüüd just vanade aegade meenutuseks, pigem ikka linnalooduse elurikkuse suurendamiseks lasid loodushoidlikud supilinlased Asko Tamme eestvedamisel Oa tänava äärsel heinamaatükil niidutaimedel kenasti õitseda ja viljuda ja kui aeg käes, korraldati toimekas niitmispäev.

Fotosid üritusest saab näha SIIN.


Matsalu Materdaja 2020. Foto: Krista Kallavus

Vikatiga niitmise päev
 21.07.2020, Matsalu Rahvuspargis

PÄEVAKAVAS:

  • Vikatite tüübid ja  erinevused

  • Vikatite hooldus

  • Niitmisvõtete õpetamine algajatele ja soovijatele

  • Niitmisvõistlus „Matsalu Materdaja 2020“

Päev algas kell 17.00 Penijõe mõisa pargis. Kaasa tuli võtta parasjagu uudishimu ja võimalusel oma lemmikvikat. Kel vikatit ei olnud, sai laenutada kohapeal.

Osalemine oli tasuta! Täpsem info: Krista Kallavus, krista.kallavus@keskkonnaamet.ee, tel 5226 139

Fotosid üritusest saab näha SIIN, autor Krista Kallavus. 2020. aasta noorima osaleja 8-aastase Pärtli niitmisminutit saab jälgida siin.



Niitmispäev 2020 Eesti Vabaõhumuuseumis. Foto: Helen Kallaste

Vikatiga niitmise päev
19.07.2020, Eesti Vabaõhumuuseumis

Niitmispäev koos niitmistreeninguga Eesti Vabaõhumuuseumis Tuulikute mäel toimus 19. juulil algusega kell 11.00.

Päeva jooksul õpetas üks Eesti aktiivsemaid vikatiga niitmise propageerijaid Priit Kukk, kuidas vikatit teritada. Asjatundjate näpunäidete järgi sai selgeks, kuidas vikatiga niitmine käib. Igaüks sai ka ise vikatiga niitmist harjutada.

Vikatiga niitmise päev oli kõigile TASUTA.

Üritusega seotud jooksvaid teateid-uudiseid sai jälgida Facebookis.

Fotosid üritusest saab näha SIIN.


Niitmine Puhtul 2020. Foto: Aveliina Helm
Niitmine Puhtul 2020. Foto: Aveliina Helm

Vikatiga niitmine Puhtu rannaniidul,
18.07.2020

Puhtu rannaniitu hooldab Pärandkoosluste Kaitse Ühing, ja traditsiooniliselt tehakse niitmistööd mootortehnikaga ühingu suvepäevade raames. Tänavu pakkusime PKÜle võimaluse proovida rannaniidul ka vikatga niitmist, millest paljud suvepäevalised kinni haarasid. Pilliroomüür osutas niitjaile küll visa vastupanu, kuid pidi lõpuks ikkagi merre taanduma.

Niitmisvõistlus ja pärimuspäev 2020. Foto: Katre Liiv

Niitmisvõistlus ja pärimuspäev 2020

12.07.2020, Eesti Rahva Muuseumi välialal Raadil

12. juulil 2020 toimus Eestimaa Looduse Fond, Eesti Rahva Muuseum (ERM) ning MTÜ Tartu Spordiselts Kalev koostöös vikatiga niitmise võistlus ja pärimuspäev Raadil, kus jagus tegemist nii suurtele kui ka väikestele!

PÄRIMUSPÄEVAL sai õppida vikatitööd, tutvuda vanade tööriistadega, kuulata pärimusmuusikat. Vikatitelgis õpetas Priit Kukk vikati hooldamiseks vajalikke oskusi. Harjutusalal sai omandada niitmisvõtteid Avo Rosenvaldi juhendamisel, samuti harjutada vikatiga niitmist iseseisvalt. Lapsed said läbida muinasjuturada ERMi välialadel. Muusikalist meelelahutust pakkus Eesti-Walesi pärimusmuusika duo SILD.

VÕISTLEMA olid oodatud kõik niitmishuvilised, sõltumata east ja kogemusest. Pärimuspäeval ja võistlusel osalemine oli TASUTA!

Kõik niitmisvõistlusel osalejad said priipääsme ERMi püsinäitusele „Kohtumised“, kus ajarajal on eksponeeritud üks vanim teadaolev vikat.
 
2020. aasta võistluse statuudiga saab tutvuda siin.


Heinapäev ja niitmistreening 2020 Värskas. Foto: Katre Liiv

Heinapäev ja niitmistreening
04.07.2020, Värska talumuuseumis

Heinapäev ja niitmistreening 2020 Värskas. Foto: Katre Liiv


2020. aasta suve avapauk ELFi niitmistalgutele anti laupäeval, 4. juulil Setomaal Värska Talumuuseumis heinapäeva ja niitmistreeninguga, kus õpiti kohalike asjatundjate käe all vikatit hooldama, saadi käppa niitmisvõtted ning pandi uued oskused praktiliselt ka proovile. Niitmise kõrval sai nii leelotada kui ka arutleda loodussõbraliku koduaia üle. Lapsed said õppida rehapulki ja heinanukku tegema ning pärga punuma.



PÄEVAKAVA:

Heinapäev ja niitmistreening 2020 Värskas. Foto: Katre Liiv

11-12 Vikati varre otsa panemise, pinnimise ja luiskamise õpituba - Värska talumuuseumi perenaine Külli Kaur

11-15 Rehapulkade tegemine, heinanuku meisterdamine ja pärja punumine koos Värska talumuuseumi perega

12-12.30 Niitmisvõtete õpituba vikatiga niitmise meister Andres Ots

12.30-15.00 Niitmistreening kõigile huvilistele vikatiga niitmise meister Andres Ots

12.30 Heinaajalaulud Lummo Kati leelokooriga

12.50 Heinalise oode niitjatele Seto Tsäimaja poolt

13.30 Vestlusring "Loodussõbralik koduaed - mis see on?" koos Mari Kaiseliga Eestimaa Looduse Fondist

Fotosid üritusest saab näha SIIN.

Heinapäev ja niitmistreening 2020 Värskas. Foto: Katre Liiv


Niitmisvõistlus ja pärimuspäev 2019
14.07.2019, Eesti Rahva Muuseumi naabruses Raadil


Eestimaa Looduse Fondi eestvedamisel toimus 14. juulil 2019 kell 12-16 vikatiga niitmise võistlus ja pärimuspäev Eesti Rahva Muuseumi naabruses Raadil, kus jagus tegemist nii suurtele kui ka väikestele. Pärimuspäeval sai õppida vikatitööd ja teisi traditsioonilisi oskusi, tutvuda pärimuspillide ja looduskaitsega. Võistlemas olid ka noored ja esimest korda niitjad, keda ootasid eriauhinnad! Väiksemad pereliikmed said osa orienteerumismängust ja Pokumaalt oli külas Puuko. Meenuta üritust Facebookis.


Vikatitelgis õpetasid Avo Rosenvald, Priit Kukk ja Siim Kuresoo käsitsi niitmise jaoks vajalikke oskusi. Samuti sai õppida ja harjutada vikatiga niitmist ning võistlusel mõõtu võtta.

Pärimusoskusi tutvustasid käsitöömeister Andres Rattasepp ja Puuko Pokumaalt, kellega koos valmistati kasetohust esemeid. Muusikasõbrad said õppida roopilli valmistamist ja parmupilli mängimise algõpet juhendas Merike Paberits.

Avatud oli looduskaitse nõuandla telk, kus sai uudistada ja toetada ELFi tegevusi, aga ka rääkida südamelt ära looduskaitsega seotud küsimused, millele ELF aitas vastuseid leida. Nõuandla telgis ootasid külastajaid ELFi looduskaitse ekspert Silvia Lotman ja projektijuht Mari Kaisel.

Lastealal toimusid mitmed toredad mängud ja võistlused. Orienteerumismängu juhendas Ederi Ojasoo ja  põnevaid tegevusi pakkus Puuko Pokumaalt.

Põhjalikumalt sai niitmisoskusi omandada käsitsi niitmisele pühendatud ELFi talgute suvekoolis 11.-14. juulil 2019, mis eelnes niitmisvõistlusele ja pärimuspäevale.

Osalejatel oli võimalus enne päeva algust ja pärast päeva lõppu külastada ERMi soodustusega! 

Niitmisvõistlusest

Niitmisvõistlusel oli neli eraldi arvestust: neiud, noormehed, mehed ja naised. Eelvoorud toimusid vahetult enne suurt võistlust 1-minuti võistluse formaadis. See tähendab, et võistlejal tuli 1 minuti jooksul niita etteantud laiuses (1,5 m) võimalikult pikk maa. Tähtis on, et niidetud ala oleks kvaliteetne, vastasel juhul tulemust kirja ei saa. Ala kvaliteetsust hindab kohtunik. Eelvoorudes olid oma oskusi proovile panemas kõik - ka esimest korda niitjad!

Igast kategooriast said hiljem alanud finaali viis parimat niitjat. Igale finalistile oli ette nähtud ala, mis tuli niita võimalikult lühikese aja jooksul, kuid võimalikult kvaliteetselt. Kohtunikud hindasid kvaliteeti ning lisasid ebakvaliteetse töö eest tulemusele lisaaega. Võitjaks sai kõige kiirema lõpptulemuse saavutanu igas kategoorias.

Niidetava ala suuruseks oli noortele 5x5 meetrit ja täiskasvanutele 10x10 meetrit.

Niitmisvõistlus toimus ERMi naabruses Raadil.


Loe Maalehest, kuidas niitmisvõistlus kulges ja kes olid kõige kiiremad.




2019.aasta niitmisvõistlust toetas Scandagra Eesti AS. Niitmisvõistlust aitas kaasrahastada projekt NaturallyEst-LIFE. NaturallyEst-LIFE "Piloting Natura2000 communication in Estonia" (projekti nr LIFE16-GIE_EE_000665) rahastavad Euroopa Liidu LIFE programm ning Keskkonnainvesteeringute Keskus.