Varem toimunud niitmisüritused

Võistleja 2019 aasta. Foto: Laura Oro

2021

09.09.2021 Tartu linnapeakandidaatide elurikkuse debatt ja niitmine "Haljas või paljas Tartu?"


Elurikkus on üks tähtsamaid teemasid, millega linnad üle maailma senisest märksa enam tähelepanu alla satuvad ning tegelema peavad. Üha selgemalt tõestavad teadusuuringud seda, et inimese tervis on otseselt seotud elurikkusega - mida mitmekesisemas ja tervemas looduskeskkonnas me elame, seda parem on meie immuunsüsteem ja vaimne tervis - seda tervemad ja õnnelikumad me oleme.

Et elurikkusele linnakeskkonnas enam tähelepanu pöörata, korraldasid Eestimaa Looduse Fond (ELF) ning Kureeritud Elurikkus Tartu linnapeakandidaatide avaliku debati elurikkast Tartust ning sellele järgnenud linnapeakandidaatide ühise vikatiga niitmise.

Debatil uuriti muu hulgas, kuidas Tartut veelgi elurikkamaks muuta? Kas üldse peab? Kui palju saab ühes linnas elurikkust olla? Mida saab elurikkama linna heaks teha linnapea? Kui hästi on Tartu kliimamuutusteks valmis ning mis rolli mängib selles elurikkus?
Osalesid: Urmas Klaas (Reformierakond), Lemmit Kaplinski (Sotsiaaldemokraatlik Erakond), Loone Ots (Eesti Konservatiivne Rahvaerakond), Tõnis Lukas (Isamaa), Kristina Kallas (Eesti 200), Johanna Maria Tõugu (Erakond Eestimaa Rohelised).

Üritus toimus 9. septembril algusega kell 16.00 Tartus Uueturu pargis.
Debatti kandis otse üle Tartu Postimees ning juhtis lehe peatoimetaja Rannar Raba.

Loe ka
 Tartu Ülikooli makroökoloogia peaspetsialisti Mirjam Võsaste artiklit "Viimane aeg on hakata toetama elurikkust linnades" Tartu Postimehes (ilmunud 09.09.2021) linna elurikkusest, barjääridest sellele ning lahendustest, kus ta ütleb, et linnalooduse ja inimese kooseksisteerimine ning nende vahel tasakaalu leidmine on kõva pähkel teadlastele, maastikuarhitektidele ja linnavõimule.

Järelkuula debatti


05.08.2021 Tallinna Botaanikaaias


Ka sel aastal saab vikatid vihisema panna Tallinna Botaanikaaias. Vikatiga niitmise päev toimub 5. augustil, alustame kell 12. Oodatud on nii algajad kui ka juba kogemusega vikati käsitsejad.

Vikatiga niitmise päev Tallinna Botaanikaaias. Foto: Katre Liiv

Päeva jooksul tutvustati vikateid, treeniti vikatiga niitmist ning õpiti tundma niidutaimi.

Vaata ürituse galeriid SIIT.

24.07.2021 Mihkli Talumuuseumis Saaremaal

24. juulil algusega kell 13 toimus vikatiga niitmise õpituba ja avatud niitmisvõistlus Viki Vikat 2021 Saaremaal. Päeva jooksul sai näpunäiteid vikati käsitsemisest - löestamisest, teritamisest ja muust. Harjutati käsitsi niitmist. Juhendas üks Eesti aktiivsemaid vikatiga niitmise propageerijaid Priit Kukk.

Samas toimus ka traditsiooniline niitmisvõistlus Viki Vikat.

17.07.2021 Keila puisniidul

17. juulil algusega kell 11 toimus Keila linna ja Eestimaa Looduse Fondi koostöös ELURIKKUSE PÄEV Keila puisniidul. Päeva jooksul õppisime ja harjutasime vikatiga niitmist ning sai näpunäiteid vikati käsitsemisest – löestamisest, teritamisest ja muust. Juhendasid innukas vikatiga niitja ning vikatite hooldamise ja ehitamise asjatundja Jonas Nahkor ning ELFi vikatiga niitmiste juhendaja Indrek Kuuben. Nagu ikka - tulla võis enda vikatiga või kasutada kohapeal olevaid ELFi vikateid. Sarnaselt teistele niitmistreeningutele - oodatud olid nii algajad kui ka kogemusega niitjad. Keila puisniidu putukamaailmaga tutvumiseks tegime peale talgupudru söömist lisaks mõnusa ja hoogsa putkaretke liblikauurija Urmas Jürivetega.

Elurikkuse päev Keilas koos putukaretkega Urmas Jürivete juhtimisel. Foto: Katre Liiv

Vaata ürituse galeriid SIIT.

13.07.2021 Kiideval Matsalu Rahvuspargis

13. juulil kell 17 toimus VIKATIGA NIITMISE PÄEV Matsalu rahvuspargis Kiideva puisniidul. Niitmisvõtteid ja vikati hooldamise nippe tutvustasid Kiideva puisniidu hooldaja ja pikaaegne vikatiga niitmise entusiast ning propageerija Avo Rosenvald ning vikatiga niitmise propageerija Priit Kukk. Samuti toimus juba traditsiooniks saanud väike mõõduvõtmine vikatitega - Matsalu Materdaja 2021.

2020 Matsalu Materdaja. Foto: Krista Kallavus

11.07.2021 Niitmisvõistlus ja pärimuspäev Tartus

11. juulil kell 11.00-16.30 peeti Tartus Raadil juba kolmandat aastat järjest vikatiga niitmise võistlust ja pärimuspäeva.

2021. niitmisvõistlusel osalenud. Foto: Katre Liiv

Päeva jooksul sai õppida vikatitööd ja tutvuda vanade tööriistadega. Vikatitelgis õpetasid üks Eesti aktiivsemaid vikatiga niitmise propageerijaid Priit Kukk ja innukas vikatiga niitja ning vikatite hooldamise ja ehitamise asjatundja Jonas Nahkor vikati hooldamiseks vajalikke oskusi ning harjutusalal sai juhendaja käe all õppida õigeid niitmisvõtteid.

Lapsed said läbida muinasjuturada ERMi välialadel ning õppida rehapulki ja taimedest punutisi meisterdama.

Võistluse tulemuste kohta loe ja galeriid vaata SIIT.

04.07.2021 kell 11.00 vikatiga niitmise päev Vabaõhumuuseumis

Niitmispäev Tallinnas Vabaõhumuuseumis toimus tuulikute mäel. Oodatud olid kõik vikatiga niitmisest huvitatud - olgu algajad või juba kogemusega. Kohalpeal juhendas ja jagas näpunäiteid üks Eesti aktiivsemaid vikatiga niitmise propageerijaid Priit Kukk. Igaüks sai ka ise niitmist harjutada oma vikatiga või kohapeal olevaga.

Päev oli TASUTA.

Vaata ürituse galeriid SIIT.

29.06.2021 kell 17.30 vikatiga niitmise õhtupoolik Narvas

Niitmine toimus Narva vanalinnas Viru tänav 4. Oodatud olid nii algajad kui ka juba kogemusega vikati käsitsejad. Niitmispäeval juhendas ja jagas näpunäiteid ELFi vikatiga niitmiste juhendaja Indrek Kuuben.

Vaata ürituse galeriid SIIT.

26.06.2021 kell 15.00 folgihõnguline niitmistreening Värskas

Veel enne suurema niitmishooaja algust tegime kiire põike matka- ja muusikafestivalile Seto Folk, kus jagasime huvilistele niitmisnippe ja tutvustasime vikatit kui koduaia elurikkuse head abimeest. Mõnus folkmuusika on vikatiga niitmise taustaks otsekui loodud ja tõestasime kõigile osalenutele, kuidas vikatisahina saatel saab ka muusikat kuulata (erinevalt muruniidukist). Osalemine oli folgipileti soetanuile tasuta, kohapeal tuli matkatelgis treeningule registreeruda.


Loe toimunud treeningust lähemalt siin

2020

Vikatiga niitmise päev
21.09.2020, Eesti Maaülikooli Mahekeskuses

Eestimaa Looduse Fondi (ELF) ja Eesti Maaülikooli koostöös toimus 21. septembril selle hooaja viimane vikatiga niitmise päev. Päev toimus Tartus Maaülikooli Mahekeskuses.


Vikatiga niitmise päev
11.08.2020, Tallinna Botaanikaaias

Eestimaa Looduse Fondi (ELF) ja Tallinna Botaanikaaia koostöös toimus 11. augustil VIKATIGA NIITMISE PÄEV TallInna Botaanikaaias. Oodatud olid nii algajad kui ka juba kogemusega vikati käsitsejad.

Tallinna Botaanikaaias toimunud vikatiga niitmise päeval:

  • tutvustas kogenud niitmismeister Priit Kukk vikatite eripärasid, õpetas vikati hooldamise nippe ning niitmisvõtteid
  • treeniti vikatiga niitmist
  • õpiti botaanikaaia vanemaedniku Liivi Mäekallase juhendamisel tundma nii värvilisi kui ka vähem silmapaistvaid niidutaimi
  • saadi teada värvilise niidu saladusi

Vikatiga niitmise päev oli kõigile prii.

Fotosid meeleolukast päevast näeb siit.


Supilinna niitmispäev, 01.08.2020

Hallil ajal peeti Supilinnas kõiksugu pudulojuseid ja heinategu ning karjatamine kuulus linlaste igapäevaellu. Mitte nüüd just vanade aegade meenutuseks, pigem ikka linnalooduse elurikkuse suurendamiseks lasid loodushoidlikud supilinlased Asko Tamme eestvedamisel Oa tänava äärsel heinamaatükil niidutaimedel kenasti õitseda ja viljuda ja kui aeg käes, korraldati toimekas niitmispäev.

Fotosid üritusest saab näha SIIN.


Vikatiga niitmise päev
21.07.2020, Matsalu Rahvuspargis

PÄEVAKAVAS:

  • Vikatite tüübid ja  erinevused

  • Vikatite hooldus

  • Niitmisvõtete õpetamine algajatele ja soovijatele

  • Niitmisvõistlus „Matsalu Materdaja 2020“

Päev algas kell 17.00 Penijõe mõisa pargis. Kaasa tuli võtta parasjagu uudishimu ja võimalusel oma lemmikvikat. Kel vikatit ei olnud, sai laenutada kohapeal.

Osalemine oli tasuta! Täpsem info: Krista Kallavus, krista.kallavus@keskkonnaamet.ee, tel 5226 139

Fotosid üritusest saab näha SIIN, autor Krista Kallavus. 2020. aasta noorima osaleja 8-aastase Pärtli niitmisminutit saab jälgida siin.


Vikatiga niitmise päev
19.07.2020, Eesti Vabaõhumuuseumis

Niitmispäev 2020 Eesti Vabaõhumuuseumis. Foto: Helen Kallaste

Niitmispäev koos niitmistreeninguga Eesti Vabaõhumuuseumis Tuulikute mäel toimus 19. juulil algusega kell 11.00.

Päeva jooksul õpetas üks Eesti aktiivsemaid vikatiga niitmise propageerijaid Priit Kukk, kuidas vikatit teritada. Asjatundjate näpunäidete järgi sai selgeks, kuidas vikatiga niitmine käib. Igaüks sai ka ise vikatiga niitmist harjutada.

Vikatiga niitmise päev oli kõigile TASUTA.

Üritusega seotud jooksvaid teateid-uudiseid sai jälgida Facebookis.

Fotosid üritusest saab näha SIIN.

Vikatiga niitmine Puhtu rannaniidul,
18.07.2020

Puhtu rannaniitu hooldab Pärandkoosluste Kaitse Ühing, ja traditsiooniliselt tehakse niitmistööd mootortehnikaga ühingu suvepäevade raames. Tänavu pakkusime PKÜle võimaluse proovida rannaniidul ka vikatga niitmist, millest paljud suvepäevalised kinni haarasid. Pilliroomüür osutas niitjaile küll visa vastupanu, kuid pidi lõpuks ikkagi merre taanduma.

Niitmine Puhtul 2020. Foto: Aveliina Helm

Niitmisvõistlus ja pärimuspäev 2020
12.07.2020, Eesti Rahva Muuseumi välialal Raadil

12. juulil 2020 toimus Eestimaa Looduse Fond, Eesti Rahva Muuseum (ERM) ning MTÜ Tartu Spordiselts Kalev koostöös vikatiga niitmise võistlus ja pärimuspäev Raadil, kus jagus tegemist nii suurtele kui ka väikestele!

PÄRIMUSPÄEVAL sai õppida vikatitööd, tutvuda vanade tööriistadega, kuulata pärimusmuusikat. Vikatitelgis õpetas Priit Kukk vikati hooldamiseks vajalikke oskusi. Harjutusalal sai omandada niitmisvõtteid Avo Rosenvaldi juhendamisel, samuti harjutada vikatiga niitmist iseseisvalt. Lapsed said läbida muinasjuturada ERMi välialadel. Muusikalist meelelahutust pakkus Eesti-Walesi pärimusmuusika duo SILD.

VÕISTLEMA olid oodatud kõik niitmishuvilised, sõltumata east ja kogemusest. Pärimuspäeval ja võistlusel osalemine oli TASUTA!

Kõik niitmisvõistlusel osalejad said priipääsme ERMi püsinäitusele „Kohtumised“, kus ajarajal on eksponeeritud üks vanim teadaolev vikat.
 

Niitmisvõistlus ja pärimuspäev 2020. Foto: Katre Liiv


Heinapäev ja niitmistreening
04.07.2020, Värska talumuuseumis

2020. aasta suve avapauk ELFi niitmistalgutele anti laupäeval, 4. juulil Setomaal Värska Talumuuseumis heinapäeva ja niitmistreeninguga, kus õpiti kohalike asjatundjate käe all vikatit hooldama, saadi käppa niitmisvõtted ning pandi uued oskused praktiliselt ka proovile. Niitmise kõrval sai nii leelotada kui ka arutleda loodussõbraliku koduaia üle. Lapsed said õppida rehapulki ja heinanukku tegema ning pärga punuma.


Heinapäev ja niitmistreening 2020 Värskas. Foto: Katre Liiv


PÄEVAKAVA:

11-12 Vikati varre otsa panemise, pinnimise ja luiskamise õpituba - Värska talumuuseumi perenaine Külli Kaur

11-15 Rehapulkade tegemine, heinanuku meisterdamine ja pärja punumine koos Värska talumuuseumi perega

12-12.30 Niitmisvõtete õpituba vikatiga niitmise meister Andres Ots

12.30-15.00 Niitmistreening kõigile huvilistele vikatiga niitmise meister Andres Ots

12.30 Heinaajalaulud Lummo Kati leelokooriga

12.50 Heinalise oode niitjatele Seto Tsäimaja poolt

13.30 Vestlusring "Loodussõbralik koduaed - mis see on?" koos Mari Kaiseliga Eestimaa Looduse Fondist


Fotosid üritusest saab näha SIIN.

2019

Niitmisvõistlus ja pärimuspäev 2019
14.07.2019, Eesti Rahva Muuseumi naabruses Raadil

Eestimaa Looduse Fondi eestvedamisel toimus 14. juulil 2019 kell 12-16 vikatiga niitmise võistlus ja pärimuspäev Eesti Rahva Muuseumi naabruses Raadil, kus jagus tegemist nii suurtele kui ka väikestele. Pärimuspäeval sai õppida vikatitööd ja teisi traditsioonilisi oskusi, tutvuda pärimuspillide ja looduskaitsega. Võistlemas olid ka noored ja esimest korda niitjad, keda ootasid eriauhinnad! Väiksemad pereliikmed said osa orienteerumismängust ja Pokumaalt oli külas Puuko. Meenuta üritust Facebookis.


Vikatitelgis õpetasid Avo Rosenvald, Priit Kukk ja Siim Kuresoo käsitsi niitmise jaoks vajalikke oskusi. Samuti sai õppida ja harjutada vikatiga niitmist ning võistlusel mõõtu võtta.

Pärimusoskusi tutvustasid käsitöömeister Andres Rattasepp ja Puuko Pokumaalt, kellega koos valmistati kasetohust esemeid. Muusikasõbrad said õppida roopilli valmistamist ja parmupilli mängimise algõpet juhendas Merike Paberits.

Avatud oli looduskaitse nõuandla telk, kus sai uudistada ja toetada ELFi tegevusi, aga ka rääkida südamelt ära looduskaitsega seotud küsimused, millele ELF aitas vastuseid leida. Nõuandla telgis ootasid külastajaid ELFi looduskaitse ekspert Silvia Lotman ja projektijuht Mari Kaisel.

Lastealal toimusid mitmed toredad mängud ja võistlused. Orienteerumismängu juhendas Ederi Ojasoo ja põnevaid tegevusi pakkus Puuko Pokumaalt.


Põhjalikumalt sai niitmisoskusi omandada käsitsi niitmisele pühendatud ELFi talgute suvekoolis 11.-14. juulil 2019, mis eelnes niitmisvõistlusele ja pärimuspäevale.

Osalejatel oli võimalus enne päeva algust ja pärast päeva lõppu külastada ERMi soodustusega! 

Niitmisvõistlusest

Niitmisvõistlusel oli neli eraldi arvestust: neiud, noormehed, mehed ja naised. Eelvoorud toimusid vahetult enne suurt võistlust 1-minuti võistluse formaadis. See tähendab, et võistlejal tuli 1 minuti jooksul niita etteantud laiuses (1,5 m) võimalikult pikk maa. Tähtis on, et niidetud ala oleks kvaliteetne, vastasel juhul tulemust kirja ei saa. Ala kvaliteetsust hindab kohtunik. Eelvoorudes olid oma oskusi proovile panemas kõik - ka esimest korda niitjad!

Igast kategooriast said hiljem alanud finaali viis parimat niitjat. Igale finalistile oli ette nähtud ala, mis tuli niita võimalikult lühikese aja jooksul, kuid võimalikult kvaliteetselt. Kohtunikud hindasid kvaliteeti ning lisasid ebakvaliteetse töö eest tulemusele lisaaega. Võitjaks sai kõige kiirema lõpptulemuse saavutanu igas kategoorias.

Niidetava ala suuruseks oli noortele 5x5 meetrit ja täiskasvanutele 10x10 meetrit.

Niitmisvõistlus toimus ERMi naabruses Raadil.

Loe Maalehest, kuidas niitmisvõistlus kulges ja kes olid kõige kiiremad.


2019.aasta niitmisvõistlust toetas Scandagra Eesti AS. Niitmisvõistlust aitas kaasrahastada projekt NaturallyEst-LIFE. NaturallyEst-LIFE "Piloting Natura2000 communication in Estonia" (projekti nr LIFE16-GIE_EE_000665) rahastavad Euroopa Liidu LIFE programm ning Keskkonnainvesteeringute Keskus.