PRESSITEADE: ELF kutsub vikatiga niitmise talgutele

29. juuni 2020

Sel suvel ootab Eestimaa Looduse Fond (ELF) maaelu ja pärandkultuuri huvilisi kümmekonnale pärandkultuuri tutvustavale niitmistalgule Setomaast Tallinnani. Erinevates paikades üle Eesti toimuvatel üritustel õpitakse vikatit käsitsema ja vikatiga niitma, viiakse läbi töötube nii suurtele kui väikestele.

 

Niitmistalgud. Foto: Laura Oro

Avapauk niitmistalgutele antakse sel laupäeval, 4. juulil Setomaal Värska Talumuuseumis heinapäeva ja niitmistreeninguga, mil õpitakse kohalike asjatundjate käe all vikatit hooldama, saadakse käppa niitmisvõtted ning pannakse uued oskused praktiliselt ka proovile. Niitmise kõrval saab nii leelotada kui ka arutleda loodussõbraliku koduaia üle. Lapsed saavad õppida rehapulki ja heinanukku tegema ning pärga punuma.

“Käsitsi niitmise talgutel osalemine on lõbus viis teha algust igaühe looduskaitsega ja teadlikult ise midagi looduse hoidmiseks ära teha. Vikatiga niitmine on selleks üks lihtsamaid viise. Lisaks saavad lihased tugevaks ja muru madalaks. Rohu sees ukerdavad konnad, rohutirtsud ja muud mutukad jõuavad parasjagu vikatitera eest minema kõndida ja niitjal jääb aega, et kuulata linnulaulu või leida heina seest üles mõni haruldane taim,” soovitab ELFi niitmistalgute eestvedaja Mari Kaisel.

Setomaal toimuvatele talgutele järgnevad heinakuus veel märgade niitude teemapäev Karula rahvuspargis, suur niitmisvõistlus Tartus Raadil ning niitmispäev Tallinnas Vabaõhumuuseumis. Märgade niitude teemapäeval 7. juulil võetakse luubi alla Lõuna-Eesti üks kadumisohus olevaid pärandmaastikke - märgniit. Räägitakse märgade niitude minevikust, olevikust ja tulevikust ning saab rohkem teada niitude hooldamise põhimõtetest. Plaanis on märgade niitude ringkäik ekspertide Elle Roosaluste, Mats Meriste ja Pille Tomsoni eestvedamisel. Tartus 12. juulil toimuval niitmisvõistlusel-pärimuspäeval on põnevate tegemiste ning muusika kõrval põhitähelepanu vikatiga niitmise võistlusel, kuhu on osalema oodatud kõik huvilised, sõltumata east ja kogemusest. Registreerumine võistlusele avatakse 9. juulil.

Juulikuistele niitmistalgutele paneb punkti päev Tallinnas Vabaõhumuuseumis, kus niitmise kunst saab selgemaks oma ala asjatundjate abil ning vikati teritamise osas saab nõu küsida ühelt Eesti aktiivsemalt vikatiga niitmise propageerijalt Priit Kukelt.

Niitmistalgud toimuvad ka augustis ja septembris mitmel pool üle Eesti. Jooksvat infot niitmistalgute kohta saab veebilehelt www.elfond.ee/tuleniitma ning sotsiaalmeediast.

 

Taustainfo:

Niitmistalguid korraldab Eestimaa Looduse Fond koostöös Pärandkoosluste Kaitse Ühingu, Karula Hoiu Ühingu ning teiste partneritega. Toetab Avatud Eesti Fond koos Vabaühenduste Liiduga Aktiivsete Kodanike Fondist.

 

 

Lisainfo:
Mari Kaisel
Eestimaa Looduse Fondi niitmistalgute eestvedaja
5343 3346
mari@elfond.ee