Kõik uudised

Käesolev aasta on oluline verstapost Eesti nahkhiirte uurimisel

27. september 2019
28. septembril tähistatakse Piusa külastuskeskuses Võrumaal Eesti nahkhiirte uurimisele olulist tähtpäeva. Piusa koobastes on tänaseks nahkhiiri uuritud juba enam kui 70 aastat. Selle olulise ajajoone ületamise puhul kogunevad Eesti nahkhiireteadlased ja loodushuvilised Võrumaal huvipäevale.

„See on suur asi, kui Eesti looduses on uuritud ühes kohas nii põhjalikult ühe loomarühma käekäiku. Loodus on väga muutlik ja selline pikaajaline uurimise järjepidevus on kindlasti tähistamisväärne saavutus Eesti teadusele,“ ütles Eestimaa Looduse Fondi (ELF) nahkhiirte kaitse projektijuht Lauri Klein. „Pikaajalised uurimuste tulemused ei paku paraku alati rõõmusõnumeid. Piusa nahkhiirte arvukus on kahjuks langustrendis. Siiani ei ole siin talvitavate nahkhiirte arv jõudnud tagasi kunagisele tasemele,“ lisas ELFi nahkhiireuurija Lauri Lutsar.  

Konverentsil osalejad Piusal. Foto: Matti Masing

Üheks nahkhiirte hukkumise põhjuseks on nende häirimine koobastes, kus nad magavad. Kui nahkhiired peavad talveunest liiga sageli ärkama, kulutavad nad ära talve üleelamiseks kogutud energiavarud. Nahkhiired talvel ei toitu. Seepärast on neile väikestele loomadele kevadeni vastu pidamiseks oluline iga kalor. Nahkhiirtele on elu ja surma küsimus, et neid talvitumisel ei häiritaks. Eestimaa Looduse Fond on olulistes nahkhiirte talvitumispaikades mõõtnud inimeste külastuskoormust. Vaatamata sellele, et koobastesse sisenemine on ohtlik ja aastaringselt või nahkhiirte talvitumisperioodil ka seadusega keelatud, on nii mõnegi olulise nahkhiirte talvitumispaiga külastamine keeluajal siiski massiline. Selle vältimiseks on käimas projekt „EstBatLIFE“, mille käigus piiratakse inimeste ligipääsu nahkhiirte koobastesse ja käikudesse. Piusa huvipäeval näidatakse, kuhu rajatakse tarad, mis aitavad inimesi nahkhiirte elupaikadest eemal hoidma.

Tiigilendlane Foto: Lauri Lutsar

Piusa huvipäev toimus nahkhiirte kaitse tõhustamisele suunatud LIFE projekti "Tiigilendlase (Myotis dasycneme) elupaikade parandamine Eestis - EstBatLIFE" raames, mida rahastab Euroopa Liit ja Keskkonnainvesteeringute Keskus. Eestimaa Looduse Fondi läbiviidava projekti käigus parandatakse nahkhiirte talvitumistingimusi neljal olulisemal tiigilendlase talvitusalal Eestis.