Eesti nahkhiired kuuluvad sugukonda nahkhiirlased (Vespertilionidae) ja seltsi käsitiivalised (Chiroptera). Käsitiivalisi on teada maailmas üle 1300 liigi, mida on ligikaudu 1/5 kõikidest imetajaliikidest. Eestist on seni leitud 14 liiki nahkhiiri, kellest 12 on looduskaitse all ja kaks kõige hiljem registreeritud liiki kaitse alla võtmisel. Käsitiivalisi on traditsiooniliselt liigitatud väike- ja suur-käsitiivalisteks (viimaseid on tihti nimetatud lendkoerteks), kuid geneetiliste uuringute valguses on käimas süstemaatika ümbervaatamine.
Eestist on leitud järgmised nahkhiireliigid:
1. põhja-nahkhiir, Eptesicus nilssonii
2. pargi-nahkhiir,
Pipistrellus nathusii
3. kääbus-nahkhiir, Pipistrellus
pipistrellus
4. pügmee-nahkhiir, Pipistrellus pygmaeus
5. suurvidevlane, Nyctalus noctula
6. väikevidevlane, Nyctalus leisleri
7. pruun-suurkõrv, Plecotus auritus
8. hõbe-nahkhiir, Vespertilio murinus
9. Nattereri lendlane, Myotis nattereri
10. habelendlane, Myotis mystacinus
11. tõmmulendlane, Myotis brandtii
12. veelendlane, Myotis daubentonii
13. tiigilendlane, Myotis dasycneme
14. euroopa laikõrv, Barbastella barbastellus
Tiigilendlase ja teiste nahkhiireliikide arvukus Eestis sõltub paljuski inimesest. Meie tasasel maal ei leidu sobiva suurusega looduslikke koopaid, mistõttu asuvad meil nahkhiirte talvituspaigad enamasti inimese poolt loodud rajatistes – vanades mahajäetud kaevanduskäikudes jt sarnastes maa-alustes rajatistes, keldrites, vanades kindlustes, hoonetes.
Paraku saab paljudele nahkhiirtele saatuslikuks see, et inimesed ei tea nende olemasolust maa-alustes käikudes ja keldrites midagi või ei taha nendega arvestada, pidades neid vaid järjekordseks takistuseks oma elukeskkonna kujundamisel.
Nahkhiired vajavad talvitamise ajal rahu ja vaikust. Vastasel juhul võivad nad hukkuda, sest on sunnitud liiga sageli ärkama ja oma rasvavarusid kulutama, aga putuktoiduliste
loomadena nad
talvel nad reeglina oma varusid täiendada ei saa. Just seepärast ongi nad kohastunud külma aja üleelamiseks talitardumusse langema. Soovime nende olukorda parandada talvitustingimusi sobivamaks muutes ja inimesi aktiivselt kaasates ning teavitades. Loe lähemalt, kuidas nahkhiiri aidata!