Kollaaživõistlus

Kollaaživõistlus, mutlikad ja Kahoot! viktoriin koolidele

Kollaaživõistlus “Vana mets on nagu muinasjutt”

Eestimaa Looduse Fond (ELF) kutsus 2022. aasta lõpus 1.–9. klasse märkama vana metsa elanikke ja väärtust ning osalema kollaaživõistlusel “Vana mets on nagu muinasjutt”. Nõnda sündis üle Eesti kokku üle 160 kollaaži, mis räägivad kõik isemoodi lugu vanast metsast ja selle elanikest. Meile saabunud kollaže näed galeriis, neist 14 on kevade lõpuni üleval ka Ülemiste keskuse pea-aatriumis.


Kõik osalenud õpilased väärivad oma panuse eest tunnustust ja kiitust! ELF tõi aga kahes vanusekategoorias esile kaks tööd, mille autorid saavad minna kevadel õppereisile vanasse metsa. 1.-3. klasside vanuserühmas tõsteti esile Hiiumaa Vabakooli 2.-3. klassi lapsed ja 4.-9. klasside vanuserühmas Paikuse kooli 5. klassi õpilased.


Ka Ülemiste keskus valis oma lemmiku, mille autoriks on Antsla Gümnaasiumi 5.a klass, kes saab auhinnaks veeta meeleoluka päeva Ülemiste keskuses. Loe lähemalt näituse ja konkursi tulemuste kohta SIIT!


Metsamultikad

Eesti metsades elab ligikaudu 20 000 liiki. Metsade majandamine mõjutab oluliselt metsade rikast elustikku - imetajaid, taimi, loomi, samblikke, putukaid, linde, seeni ja roomajaid. Kuigi valdavalt majandatakse Eestis metsa lageraiega, leidub teisigi võimalusi. Näiteks püsimetsandus, mille puhul raiutakse puid ühe või grupikaupa pika aja jooksul. Nõnda saab metsast püsivalt puidutulu, ent alles jääb ka inimestele oluline puhke- või marjamets ning eelmainitud metsaelanikele kodumets. Metsal võib aga lasta areneda täiesti omasoodu ning seda üldse mitte majandada. Inimtegevusest väga vähe mõjutatud, sajandite jooksul arenenud metsa nimetatakse põlismetsaks ning see on iseäranis liigirikas

Kutsume õpetajaid ja õpilasi uudistama Eestimaa Looduse Fondi eestvedamisel valminud kolme multikat, mis sobivad hästi mõne metsateemalise koolitunni sissejuhatuseks. Lühianimatsioonid uurivad eelkõige metsaelanike vaatevinklist, kuidas kujuneb põlismets, püsimets ning mets, kus enamus puid järjepidevalt lühikeste ajavahemike järel maha raiutakse ning uusi puid peale istutatakse.