Inspiratsioonipäev Pajusi mõisas

26. aprillil 2025 kogunesid maaeluhuvilised täiskasvanud ja lapsed Pajusi mõisa Jõgevamaal, et veeta üks inspiratsioonirohke ennelõuna. Seekord jagas oma kogemust Ahisilla taluaia peremees Timo Varblas, kes rääkis taluaia tegemistest. Ahisilla taluaias leidub ruumi nii rohumaakanadele kui aiamaale köögiviljade ja lõikelilledega. Kohal oli ka talu perenaine Kelli, kes täiendas lugu oma kogemuste ja märkamistega. Kui alguses oli tegu hobiga, siis ühel hetkel otsustas noor pere edasi minna ettevõtluse teed. Ettevõtlus erineb hobist ja selle erinevust tõid nad ka oma kogemuses välja. Ahisilla talust, kus on tähtsal kohal taastava põllumajanduse praktikad, jäi meelde mitmeid mõtteterasid.

Näiteks jutustas taluaia peremees Timo sellest, kuidas kanu saab karjatada, liigutades neid iga paari päeva tagant erinevale rohumaa-alale. Selline majandamisviis tagab kanadele hea elu ja tänu alade pidevale vahetamisele saab rohumaa vahepeal taastuda ja kasvada, pakkudes elupaika paljudele taimeliikidele, putukatele ja loomadele. Köögiviljanduse poole pealt oli huvitav kuulda, kuidas luua kaevamisvabasid peenraid. Ühtlasi saab seda teha selliselt, et need hoiaksid mullaelustikku ja süsinikku ning toodaksid samal ajal ka head saaki.

Vaata Ahisilla taluaia lugu järele:


Kuulsime ka talu kogemust oma toodete turustamisel. Kui alguses käidi ise klientide juures, mis oli ajamahukas ettevõtmine, siis tänaseks on pere leidnud enda jaoks kõige sobivama viisi talu iseteeninduspoe näol. Väike poeke on nende talu juures avatud varahommikust hiliste õhtutundideni. Selline turustamisviis annab võimaluse ümbruskonnas elavatel inimestel omale sobival ajal igapäevaselt õues päikest nautivate kanade munad ja muu loodussõbralikult kasvatatud toidukraam mugavalt kätte saada. Teisalt saab pere kaubaringil sõitmise asemel keskenduda muudele talutegevustele, mis on vajalikud talu hoidmiseks ja arendamiseks.

Tuleviku maaelu inspiratsioonipäev Pajusi mõisas. Fotod: Katre Liiv

Pajusisse olid kohale sõitnud huvilised lähemalt ja kaugemalt. Paljudel neist oli ka selge eesmärk, miks nad kuulama olid tulnud. Küsimused ettekandjatele ei tahtnud kuidagi lõppeda ning kaasavõetud märkmikud täitusid hoogsalt olulise infoga. Veel päeva lõpuski jäädi üksteisega jutustama. Kohal olid mitmed permakultuuri- ja aiandushuvilised. Mõnel neist oli parajasti plaan alustada kanapidamisega ning praktilised näpunäited oli just see, mida vaja. Teine pere aga sai tunda äratundmisrõõmu, kuna nende ettevõtlustegevus oli viinud samuti kanade ja köögiviljadeni. Lisaks oli kohal mitu inimest, kes on alles hiljuti oma tallu kolinud või alles plaanivad seda teha ning koguvad mõtteid, mida oma maaga võiks peale hakata. Timo ja Kelli talu lugu pakkus selleks head inspiratsiooni, sest kanad ja köögiviljaaed on hea kombinatsioon, mis võimaldab alustaval tegijal võtta asi ette just nii väikselt või suurelt, kui parajasti jaksu ja tahtmist on.


Ahisilla taluaia peremees Timo Varblas ja Ahisilla rohumaakanad. Fotod: erakogu

Koos vaatasime ka lühifilme agrometsandusest, leiti mõttekaaslasi, uut hoogu ja loodetavasti ka koostöövõimalusi kohaliku toidu kasvatamise vallas. Lapsed said tegutseda nii toas kui õues.

Ürituse info sotsiaalmeedias: https://fb.me/e/4AtB59Y41

Aitäh kõigile osalenutele!


Tegevusi toetab Euroopa Liit ja Eesti rahvusvahelise arengukoostöökeskus ESTDEV Mondo projektist NOPLANETB. Sisu eest vastutab Eestimaa Looduse Fond ning seda ei saa ühelgi juhul käsitleda Euroopa Liidu või ESTDEV seisukohana.