Linnaloodus
Linnaloodus kaitseb inimest
70% kogu maakera rahvastikust elab nüüdseks linnades. Oleme harjunud, et loodus on linnas pigem tagaplaanil, ent tegelikult toetavad rohealad ja elurikkus inimese füüsilist ja vaimset tervist olulisel määral.
- Haljastus pakub palava päikese käes varju - temperatuurierinevused kuumal asfaldil ja puu varjus võivad ulatuda üle 10 kraadi.
- Samuti toodavad rohealad tänu fotosünteesile juurde hapnikku, mida me hingame.
- Asfaldi või kividega katmata pinnasesse imbuv vesi läbib loodusliku puhastusfiltri ning on veekodesse, sh merre jõudes juba palju puhtam.
- Haljasalad toimivad ka üleujutuste puhverdajatena, mahutades suure koguse tänavate üleliigsest veest.
- Mitmekesised aiad ja pargid pakuvad toidu- ja kodupaika erinevatele loomadele ja putukatele, kes omakorda aitavad näiteks õunapuid tolmeldada.
- Ühtlasi pakub linnaloodus meile kosutust ja sportimisvõimalusi.
Selleks, et loodus meid hoiaks, on oluline hoida linnas alles puud ja põõsad, hoida ja luua nii metsikumaid kui hooldatud rohealasid ja veesilmasid ning toetada elurikkust laiemalt ka oma koduhoovis. Nii loome keset linna erinevaid mikroelupaiku, mis on pelgupaigaks paljudele liikidele.
Kuidas loodust linna juurde tuua?
Oleme harjunud, et linnahaljastuse ilu üheks mõõdupuuks on range kontroll, piiritletus ja pügatus. Uute teadmiste valguses oleme aga olukorras, kus on tarvis õppida nägema metsiku looduse ilu just neis vormides, mida see ise võtta tahab, ning lubada see metsikus ka linnaparkidesse, tänava servadesse ja koduaedadesse. Sageli tänavate alla maetud looduslike ojade ja jõgede taastamine ning tagasi linnaruumi toomine aitab vähendada hoovihmadest tulenevaid üleujutusi.
Maastikuarhitektid on loonud mitmeid esteetiliselt nauditavaid lahendusi, mis pakuvad nii pügatusega kaasnevat turvatunnet inimesele kui ka eluvõimalust metsikule loodusele.
Koduaia elurikkana hoidmise võimaluste kohta saab lähemalt lugeda siit.
Mõtteid, kuidas oma aias või linnaruumis laiemalt elurikkust suurendada, võib ammutada ka SEI Tallinna välja antud käsiraamatust “Elurikas linn. Linnaelustiku käsiraamat”. Eesti oludesse sobivatest looduslähedastest sademeveelahendustest annab ülevaate UrbanStorm projekti raport.