Surnud puud metsas

Milleks surnud puit metsa all hea on?

Terves ja looduslikus metsas on alati ka surnud puitu. Surnud puit on koduks näiteks samblikele ja sammaldele, puuõõnsused on sobivad elupaigad paljudele metsalindudele ja pisiimetajatele. Puidus toimetab mitut liiki putukaid ja nende vastseid, kes omakorda on toiduks rähnidele ja teistele lindudele. Aastakümnete pikkuse lagunemisperioodi jooksul eraldub pidevalt mulda taimedele vajalikke toitaineid. Surnud puit on ka oluline süsiniku talletaja ja mängib seega positiivset rolli kliimamuutuste leevendajana.

Kui kaua laguneb surnud puu?

Looduslikult tekitavad surnud puitu metsas tuuled ja tuli, samuti kahjurid ja haigused, aga ka puude loomulik vananemine. Surnud puitu esineb püstiseisvate surnud puudena, tüügaspuudena ja lamapuiduna.

Eesti metsades on kõige haruldasemad jämeda puidu hilistele lagunemisastmetele kohastunud liigid, sest jämedaid lamapuunotte leidub majandusmetsades väga harva. Kõige kiiremini laguneb pehmelehtpuude (haab, kased, lepad) puit, aeglasemalt okaspuude oma. Seisvana võivad surnud puud aga püsida aastasadu.

Puuseen nimega roostetorik sõltub surnud puidust ja teda leidub põlismetsas ning vääriselupaikades. Foto: Karl Adami