Kõik uudised

Puisniidu teema-aasta lõppes vabatahtlike tänamisega

02. detsember 2023
Eestimaa Looduse Fond lõpetas puisniidu teema-aasta looduskaitse vabatahtlike tänuüritusega Viimsi Rannarahva Muuseumis. Üle 700 inimese panustasid aktiivselt sel aastal ELFi looduskaitse tegvustesse, kolmandik vabatahtlikke tegutses sealjuures puisniitude, Eesti liigirikkaimate pärandkoosluste hüvanguks. ELFi vabatahtlikud panustasid loodustalgutel eri elupaikade ja liikide heaks 6055 töötundi, osalesid naftareostuse õppustel ning päästsid kevadel maanteedelt autorataste alt ligi 30 000 kahepaikset.
Puisniidu teema-aasta lõppes vabatahtlike tänamisega
Talgulised vikatitega Palupõhja puisniitu hooldamas. Pilti tegi Kertu

„Käesoleval aastal korraldasime loodustalguid üle terve Eesti, väikesaartest linnadeni. Ja talgugruppide täitumise kiiruse järgi saame öelda, et vabatahtlike tuhin ei ole raugenud, vaid otse vastupidi,” ütles talgute pikaajaline eestvedaja Kadri Aller. Lisaks looduskaitsetöödele annavad talgud võimaluse Eesti loodust kogeda teistmoodi kui matkarajal niisamal jalutades. „Meie tublid vabatahtlikud saavad Eesti loodusega hoopis tugevama sideme, sest panevad ise käed külge – mitte ainult ei väärtusta loodushoidu, vaid praktiseerivad seda,” kiitis Aller ELFi vabatahtlikke.

Puisniiduaasta tänuüritus Rannarahva muusemumis möödus lõbusas õhkkonnas. Pilti tegi Ülo

Tänavu toimus 40 loodustalgut, kus lõi kaasa 721 talgulist. Kui keskmiselt osalevad vabatahtlikud mitu päeva vältavatel loodustalgutel 1–2 korda aastas, siis leidub ka talguhunte, kes täidavad suure hulga vabast ajast looduse heaks töötades. Näiteks on juba talgulegendiks tõusmas Maie Matiek, kes osales sel aastal 16 talgul, kuid tema talgupagas on igal aastal muljetavaldav. Aasta töölooma tiitli sai pikaaegne talguhunt Ülo Veldre, kes osales 11 talgul. Noore talguhundi tiitli sai 15-aastane Leelo Leinberg, kes on enda perega loodustalgutel käinud aastaid. „Loodustalgud on erilised, saan argipäevast täitsa välja astuda. Kuna olen juba päris väikelapsena käinud talgutel mere ääres pärandkooslustel liigset võsa eemaldamas, siis on sellised hooldustalgud mu südames erilisel kohal. Sel aastal sain suurimad elamused näiteks Saarnakilt, mis on väike laid Hiiumaa juures, täiesti omaette maailm, meri, suured lõkked, toredad inimesed ja laulud,“ võttis Leelo talguhooaja kokku eilsel tänuüritusel.

Talgulegend Maie puisniitu niitmas. Pilti tegi Kadri

2023. aasta oli ELFi talgutel pühendatud puisniitudele. Tavapärasest rohkem tehti töid nende vanade traditsiooniliste Eesti elurikkuse oaaside taastamiseks. Mitmedki talgulised, kes vikatiga puisniite hooldamas käisid, kogesid, et puisniidud ongi meie vihmametsad – liigirikkad, haruldased ja meie looduse toimimiseks hädavajalikud. Lisaks toimus puisniitudel hulgi loodusretki koos loodusteadlastega ja anti välja puisniidu kaardimäng. Talgud puisniitude hüvanguks toimuvad ka tulevatel aastatel. Puisniidu aasta tegevused toimusid LIFE projekti „Puisniitude taastamine ja jätkusuutliku majandamise edendamine Eestis ja Lätis“ ja Kliimaministeeriumi toel.

ELFi korraldatavad loodustalgud toimuvad kevadel, suvel ja sügisel üle Eesti kohtades, kus on looduse hoidmisel ja taastamisel tarvis inimese abikätt. Tavapäraselt kestavad ühed talgud 3–4 päeva. Paarikümne aasta jooksul on looduskaitsesse panustanud tuhanded ELFi vabatahtlikud. Aastatel 2001–2023 on ELF korraldanud 916 talguüritust, mille käigus on 15 138 osaleja ühisel jõul tehtud 131 368 tundi vabatahtlikku looduskaitselist tööd. Talgute kohta uuri lähemalt talgute kodulehelt

Fotovalik 2023. aasta talgutest näeb SIIT