Püsiannetajate lood

Eestimaa Looduse Fond on sõltumatu valitsusväline looduskaitsele pühendunud organisatsioon. Oma tegevustes sõltume oluliselt oma toetajatest, vabatahtlikest ja kaasamõtlejatest. Väga hinnalised liikmed selles seltskonnas on püsiannetajad. Nende lahkuse abil saame teha pikemaid plaane ja olla paindlikud kiirelt muutuvates olukordades. Et innustada teisi sarnaselt mõtlevaid inimesi püsiannetajate seltskonnaga liituma, kirjutasid Peeter ja Pille meie palvel miks ja kuidas nad ELFi toetavad.

Ootame ka teistelt meie püsiannetajatelt lühikesi lugusid sellest, miks te ELFi püsiannetaja olete. Enda mõtted ja küsimused võite saata laura.oro@elfond.ee.

Miks otsustasid hakata ELFi püsiannetajaks?


Peeter Vihma: Ma pean puhast ja püsivat loodust oluliseks väärtuseks. Mulle meeldib looduses käia igal moel — jala, rattaga, paadiga — ja kohata seal taimi, loomi ja inimesi. See maandab igapäevasest sahmerdamisest tulenevat stressi - see aitab meenutada, et ma olen looduse osa ja see on niisama mõnus ja huvitav.

Ma ise kaitsen vajadusel oma maatükikest suvemaja ümber, aga maailmas on palju erinevaid huvisid ja on hea, kui keegi laiemalt ja professionaalselt looduse huvide eest seisab. Ma tean, et Eestimaa Looduse Fondis on inimesed, kellel on minuga sarnased väärtused. See on vana ja tugev organisatsioon, sealsed inimesed on nutikad ja tegusad. Nii et ELFi toetades ma olen kindel, et mu raha ei lööda niisama laiaks, vaid läheb asja ette.

Ma tean, kui suur vahe on ühiskonnas statistiliselt looduse väärtustamise ja loodushoidliku käitumise vahel. Kui kõik inimesed, kelle jaoks loodus on uuringute järgi oluline väärtus, ka käituksid vastavalt, siis poleks looduskeskkond sedavõrd ohus, nagu ta paljudes kohtades on. Püsiannetus aitab seda vahet vähendada. Iga kord 5 või 10 või 20 euro kulutamise peale mõtlemine on tüütu, aga kui olen juba kord otsustanud, et loodus on oluline, siis ei ole ju seda otsust vaja iga kuu korrata. 

Olen annetanud alla poole aasta. Ilusaid paiku Eestis on õnneks veel palju, Juminda poolsaarest Paganamaa küngasteni, tahaks neid kõiki hoida, et mu oma lapsed saaksid ka neid armastada.


Pille Tammur: Kõigepealt – tahan. Lihtsalt tahan. Ma usun, et paljudel on meelisteemad, mille käekäigule nad kaasa elavad ja pöialt hoiavad ning kui saavad, siis ka veidi kaasa aitavad. Ma arvan, et olen üsna loodusinimene ja mulle läheb väga korda, kuidas loodusasju aetakse ja mulle meeldib, kuidas ELF asju ajab. Kasvõi näiteks läbi loodustalgute, mis täiesti tavalisele inimesele – ja valdavalt linnainimesele – annab võimalus veidi toimetada üsna tavapäratute asjadega. Näiteks tõsta konni tee pealt eest, rookida puhtaks ummistunud tiike või võtta võsa kuskilt rannaniidult, et sealsed elanikud ikka rõõmsasti edasi elada saaksid - olgu see siis mõni tilluke liblikas, tundmatu nimega lind või keegi konnade suguseltsist.

Ja kes on niimoodi väljas rassinud ja teada saanud, kes need elukad õigupoolest on, see on kindlasti oma maailma tublisti avardanud ja ehk on niimoodi mõjutatud ka selle inimese edaspidised otsused. Või soode taastamised või mere- ja metsateemad… Kõiges tahaks olla kuidagi osaline, olgu siis kasvõi püsiannetuse kaudu, kui muud võimalused on piiratud.

2013. aasta suvel oli mul võimalus olla ELFi egiidi all 3 nädalat Inglismaal vabatahtlikuks looduskaitsetöödel. Esimene töötsükkel oli Lõuna-Inglismaa imekaunite randade puhastamine. Mitte, et ma varem poleks teadnud, aga seal sai kuidagi eriti selgeks, milline kole asi on kilekott. Ma arvan, et minu kilekottide tarbimine vähenes 10 korda. Ja kõikide nende ostmata kilekottide raha läheb teatava lisaprotsendiga püsiannetuseks.


Suur aitäh kõigile annetajatele!Peetri ja Pille ning mitmete teiste suuremeelsete annetajate seltskonnaga liitumiseks 

vormista oma püsiannetus siin!