Eestis on alles vaid üks ebapärlikarpide elupaik. Mujal Eestis seda haruldast liiki ei leidu. Paraku ei ole aga elupaigaks olevast jõest juba mõnda aega leitud noori karpe. Et jõgi oleks karpidele endiselt sobiv elupaik ning ühtlasi oleks lootust ka nooremate karpide ellujäämiseks, on tarvis uurida vee seisukorda ning jõe keskkonnaseisundit parandada.
Ebapärlikarbi elupaiga säilitamiseks ning parandamiseks osales ELF projektis Environmental Challange Accepted. Projekt toimub koostöös Läti (Balta Daba), Leedu (Leedu Looduse Fond), Tsehhi (YEE - Youth and Environment Europe) ja Portugali (OPE) keskkonnakaitse ja -hariduse organisatsioonidega. Iga projektipartneri eesmärgiks oli kaasata noori vabatahtlikke, et aidata kaasa mõne kohaliku keskkonnaprobleemi lahendamisele. Eestis valiti fookusteemaks ebapärlikarpide viimane elupaik Eestis.
Ligi kaheaastase projektiperioodi jooksul töötasid noored vabatahtlikud loodukaitsehuvilised läbi lahendusi jõe keskkonnaseisundi parandamiseks. Projekti lõppfaasis oli jõel planeeritud kaks looduskaitse talgut, millest üks keskendus veekeemia ning reostusallikate uurimisele ning teine konkreetsete meetmete rakendamisele.
2017. a juulis toimunud välitööde raames kaardistati ebapärlikarbi elupaigajõge ning märgiti üles voolutakistused, lõhilaste kudealad ning muuhulgas analüüsiti vee füüsikalis-keemiliste parameetrite abil voolutakistuste mõju vee kvaliteedile. Koos vabatahtlikega kaardistati suurem osa ebapärlikarbi elupaigast ning eemaldati erinevaid voolutakistusi (sh kaks koprapaisu) jälgides, et takistuste eemaldamisega ei pääseks setted liikvele (st koprapais eemaldati kuni settekihini). Veeparameetreid analüüsiti enne takistuse eemaldamist nii üles- kui ka allavoolu ning järgneval päeva. Voolutakistuste eemaldamisel oli märgata küllaltki kiiret efekti nii temperatuurile, hägususele kui ka hapniku kontsentratsioonile – järgneval päeval oli tõusnud hapniku kontsentratsioon takistuse taha jäävas alas, vähenenud temperatuur ning hägusus. Samuti suurenes vee voolukiirus ning veetase allapoole jäävates lõikudes. Koprapaisude likvideerimine ning kobraste küttimine on siinkohal oluline meede, mis aitab ebapärlikarbi elupaika säilitada.