Konverentsi eelüritus 31.jaanuar kl 19

Filmiõhtu "Euroopa metsik süda - iidse metsa tagasitulek"
kommenteerib bioloog Urmas Tartes

Registreerumine on lõppenud, saalis on kohad täis.


Ootame metsahuvilisi Ülemiste keskuse Apollo kinno 31.01 kl 19.00-21.00 vaatama filmi Euroopa metsik süda  iidse metsa tagasitulek” (Der Wilde Wald, 2021, režissöör Lisa Eder), mida kommenteerib kohapeal bioloog Urmas Tartes.

Filmi tutvustus

Läbimatud tihnikud, põõsastikus ringi uitavad ilvesed ning kõdunenud puutüvedes elutsevad lugematud mardikad. Keset tihedalt asustatud Euroopat on loodusele antud võimalus oma elupaik tagasi nõuda.

Baieri metsa rahvuspargist on saanud ülemaailmselt teedrajav näidisprojekt: inimene ei sekku looduse toimimisse. Pargis järgitakse filosoofiat "Lase loodusel olla loodus". See ainulaadne eksperiment tekitas esialgu elanikkonna seas tugevat vastupanu. Tulemus aga hämmastab tänaseni. Endistest majandusmetsadest areneb aegamööda loodusmets, ainulaadne ökosüsteem ja bioloogilise mitmekesisuse pelgupaik.

Beieri metsad. Foto: Rainer Simonis

Miks on inimestel nii raske loobuda looduse kujundamisest ja ära kasutamisest ning võtta selle asemel sujuvalt imestava vaatleja roll? Mis põhjustel vajame rohkem metsikut loodust? Ja mida me saame sellest ainulaadsest näitest õppida, et säilitada kliimamuutuse tingimustes metsad ka tulevaste põlvkondade jaoks? Oma arvamuse neis küsimustes avaldab Jane Goodall, käitumisteadlane ja ÜRO rahusaadik, samuti teevad seda kohalikud elanikud ja teadlased, kes on selles erilises rahvuspargis sagedased külalised.  

“Euroopa metsik süda - iidse metsa tagasitulek” on enamat kui tiheda õhustikuga loodusfilm ja sensuaalne rännak läbi metsa ökosüsteemi. Film võtab seisukoha aktuaalsetes küsimustes ning näitab muljetavaldavate piltide kaudu, et inimese ja puutumatu, metsiku looduse ühiselu on võimalik.

Käsitletavad teemad on päevakajalised ka Eestis, kus on alles jäänud vaid vähesed loodus- ja põlismetsade killud ning kliimamuutuse ja intensiivse metsanduse mõju võib märgata pea kõikjal üle Eesti. Näiteks on ka siin nagu ka Saksamaal üha laialdasemalt levimas kuuse-kooreürask.
 


Filmiõhtu sissepääs on prii.
Näitame filmi ingliskeelset versiooni eestikeelsete subtiirtega.

Filmiõhtu sündmus FacebookisRegistreerumine on lõppenud, saalis on kohad täis.


Kui soovid panna end järjekorda juhuks, kui keegi peaks kohast loobuma,
kirjuta laura.uibopuu@elfond.ee