Korduma kippuvad küsimused

Mul on mure kodukoha looduse või keskkonnaprobleemide pärast, kas ELF tuleb appi?

ELF usub koostöösse ja sellesse, et loodust saab kaitsta vaid siis, kui inimesed ise seda soovivad ja väärtustavad. Kutsume üles loodusest hoolivaid inimesi aktiivselt kaasa lööma kodukoha looduse kaitses ning kus võimalik ja vajalik, püüame nõuga abiks olla. Kui sinu kodukohas plaanitakse puude raiumist, kraavi kaevamist, suure tehase rajamist või midagi muud, mis sinu arvates loodust kahjustab, siis esmajoones soovitame tutvuda Keskkonnaõiguse Keskuse loodud abivahendiga „Oska osaleda". Oleme tänulikud, kui meid oma tegevusest ja murest teavitad. ELF tuleb appi siis, kui tegemist on üle-Eestiliselt olulise keskkonnaprobleemiga.

Leidsin abitu metslooma - mida teha?

Metsloomale ei tohi kunagi appi tõtata emotsioonide ajel ja esmamulje põhjal, esikohale peab alati jääma looma heaolu ning abistaja enda ohutus. Paljud loomapojad veedavad mingil eluperioodil suure osa ajast üksi, vanemad käivad neid teatud ajavahemike tagant vaid söötmas ning teise kohta paigutamas. Kindlasti ei julge vanemad oma poegade juurde tulla siis, kui inimene on läheduses. Kui on selge, et loom on tõeliselt abitus olukorras, peab olema sekkumiseks plaan, mida ja kuidas edasi teha. Abitutest ja vigastatud loomadest peaks esmajoones teatama Keskkonnainspektsiooni lühinumbril 1247. Abitust loomast võite teatada ka ELFi, sellised andmed aitavad meil abitute loomade olukorda Eestis kaardistada ja veterinaare teavitada ning mõnel juhul ka nõu anda. Enamasti ei saa me kuhugi kohale sõita ja looma abistada, sest meil ei ole sellist spetsialisti igapäevaselt tööl. Hädajuhtumist võib teavitada ka Eesti Loomakaitse Seltsi.  

Otsin inimest (spetsialisti), kes tuleks loodusest rääkima, kas ELF saab aidata?

ELFi eksperdid käivad aegajalt üritustel looduse teemadel esinemas küll - näiteks konnad teel(t) õppeprogrammi läbi viimas või nahkhiirte otsimisretke korraldamas. See, kas me konkreetsele üritusele tulla saame, sõltub eelkõige sellest, kas üritus haakub mõne meil parajasti aktuaalse teemaga ja kas mõni meie ekspert saab abiks olla. Suurem osa ELFis toimetavaid liigikaitse eksperte on vabakutselised, kes ei tööta meil põhikohaga ja kellele julgustame tegema pakkumisi vastavatel teemadel esinemiseks. Kui aga otsite esinejat või töötoa läbiviijat lastele, siis esmajoones soovitame pöörduda mõne meie lastele loodusharidust pakkuva partnerorganisatsiooni poole - näiteks Tartu Keskkonnahariduse Keskus, Palupõhja looduskool või Muraste looduskool. Keskkonnaharidust pakkuvaid asutusi leiab ka www.keskkonnaharidus.ee lehelt.

Otsin projektipartnerit keskkonna valdkonnas, kas ELF on huvitatud?

ELF on väga huvitatud koostööpakkumistest ja otsime ka ise pidevalt uusi võimalusi looduse seisundi parandamiseks, konfliktide vältimiseks ja keskkonnateadlikkuse tõstmiseks. ELFi töö keskendub elusloodusele, eelkõige liikidele ja elupaikadele metsas, Läänemeres ja märgaladel. Liigikaitse valdkonnas aitame leida vajalikku ekspertiisi lendorava, nahkhiirte, kahepaiksete, hüljeste, suurkiskjate, aga ka näiteks puuseente ja putukate kaitseks. Eestis tegutseb ka teisi keskkonnaorganisatsioone, näiteks kalade kaitse teemal soovitame pöörduda pigem Loodushoiu Keskuse poole ja lindude teemal Eesti Ornitoloogia Ühingu poole. Säästva arengu teemadel võib sobivaks partneriks osutuda hoopis Eesti Roheline Liikumine või SEI-Tallinn ja kemikaaliohutuse teemal Balti Keskkonnafoorum. Igatahes võite meile kirjutada elf@elfond.ee ja oma mõtteist teada anda, siis saame koos otsustada, kas ELF on antud plaanis parim partner.

Otsin praktikakohta, kas ELF ootab mind?

ELFi tegemistes on läbi aastate kaasa löönud mitmed praktikandid, seda näiteks nii looduskaitselistes tegevustes, büroojuhi või teabejuhi assistendina ning Teeme ära talgupäeva toimkonnas. Kui Sind huvitab praktikakoht ELFis, siis kirjuta julgelt oma täpsemast soovist e-posti aadressil elf@elfond.ee.

Soode taastamise teemal korduma kippuvate küsimuste vastused leiad SIIT!