Kogusime sel nädalal toimunud annetamistalgutel looduse heaks 2268 eurot. Swedbank võimendas sel päeval kogutud summat omakorda 1284 euroga. See on ELFi annetamistalgute rekord. Sügav kummardus ja tänu kõigile toetajatele! Teie toetused annavad tuleval aastal hoogu ELFi loodustalgutele, mille käigus taastatakse ja hooldatakse erinevaid koosluseid ja elupaiku.

Tänavustel Annetamistalgutel kogusime annetusi loodustalgute toetuseks. Kutsume jätkuvalt kõiki loodusesõpru talguvankrile hoogu juurde andma!

Eestimaa Looduse Fondi arveldusarved:
Swedbank: EE282200221005100292
SEB: EE691010102001506006
Soo taastamise talgud. Foto: Laura Oro


ANNETA OMA TALGULUGU!

Mudakonnatalgulised. Foto: Katre Liiv

Mis on ELFi loodustalgud ja mida seal tehakse?

ELFi talgud tähendavad tegusa seltskonnaga värskes õhus looduse eest hoolitsemist. Loodustalgud on ELFi üks pikaajalisemaid traditsioone - loodusreiside korraldamisega alustati juba 1998. aastal. Neist kasvasid välja loodustalgud.

Must-toonekure talgud. Foto: talguline Kirke

Eestimaa Looduse Fondi talgud kestavad tavaliselt 3-5, vahel kuni 10 päeva. Talgutööde mõte on erinevate koosluste ja elupaikade taastamine ning hooldamine. Kõige sagedasemad tööd on võsa lõikamine ja koondamine, heinategu, õpperadade ja karjaaedade ehitus ning elupaikade, näiteks kõretiikide, hooldus, mõnikord ka külastamiseks sobivate alade ligipääsude avamine ning puhkerajatiste hooldamine ja rajamine.Lohusuu mudakonnatalgulised päikeseloojangut nautimas. Foto: talguline Maris


Talgutööde kõrval tutvutakse ümbruskonnaga, käiakse matkarajal, kuulatakse kohaliku loodusetundja pajatusi. Talgu juurde käivad sageli kanuumatk, linnuvaatlus, lõkkeõhtud laulu ja kitarrimänguga, saunast jõkke kargamine, päikeseloojang mererannas ning mitmed teised toredad ühistegevused. 


ELFi talgute kohta loe lisaks veebilehelt talgud.eeMiks toetada ELFi loodustalguid?


Rohkem kui paarikümne aasta jooksul on tuhanded vabatahtlikud aidanud praktilisele looduskaitsele tõhusalt kaasa. Aastatel 2001-2021 on ELF korraldanud 819 talgut, millel on 13 654 osalise ühisel jõul tehtud 119 138 tundi vabatahtlikku tööd. Igal aastal korraldab ELF üle poolesaja talgu erinevatele kaitsealadele. Selleks et talguhooaeg sujuks viperusteta, et talgud toimuksid õigetes kohtades ja õigel ajal, alustab talgukontor hooaja ettevalmistusi juba jaanuaris. Igal aastal on vaja täiendada tööriistaparki, leppida kokku maaomanikega, käia üle vaatamas talgukohtasid ning suhelda looduskaitse-ekspertidega tööde sisust. Sinu annetus aitab neid ettevalmistusi teha, katta sõidukulusid, täiendada talgutööriistavaru ja palju muud. Annetused toetavad talgute kindlamat tulevikku.

  • Mõned näited, kuidas talgutööd aitavad loodusele head teha

Näide 2018. aasta kevadel Manilaiul taastatud alast: suurus 1 hektar. Foto: Maa-amet


Kõred ehk juttselg-kärnkonnad olid 20. sajandi lõpus peaaegu hävinud. Sihikindla talgutööga kõre elupaiku taastades on õnnestunud kõrede väljasuremine peatada.


Muutused Rammu saare maastikus enne ja pärast 2013. aastal alanud talguid. Foto: Maa-ametHaruldast kukemarjanõmme
leidub Eestis vaid mõnel põhjaranniku saarel ning mändide pealetungi tõttu on see hävimas. Talgutööd Rammu saarel on kukemarjakooslust taastanud ja säilitanud.

Jäädvustus rajakaameralt: must-toonekurg Timmu jalutab 2022. aastal Sutesoo jõe lõigul, mida talgulised 2021. aasta sügisel puhastasid. Foto: Urmas Sellis.
Kuigi must-toonekure arvukus on siinmail alati olnud väike, on ta nüüdseks jäänud suisa haruldaseks. Põhirolli mängivad siin kindlasti suurte metsamassiivide raie ning toitumiseks sobilike ojade seisukorra halvenemine. Raiutud metsi me talgutööga tagasi tuua ei saa, küll aga võime hõlbustada must-toonekure ligipääsu toitumispaikadesse. Eestis on teada mitu metsaoja, kus salapärane Toonela lind endale toitu otsimas käib. Nende veekogude kallastelt võsa harvendades tagame must-toonekurele parema ligipääsu ning võimaluse röövloomade liginedes kiirelt põgeneda. Toidupuudus on üks peamisi põhjuseid, mis must-toonekurel ei õnnestu oma poegi üles kasvatada. Must-toonekure talgute kohta saab rohkem lugeda talgute veebilehelt.


#annetamistalgud #heateguloodusele #annetatalgutele


Anna loodustalgutele hoogu juurde!


Eestimaa Looduse Fondi arveldusarved:
Swedbank: EE282200221005100292
SEB: EE691010102001506006

NB! Kui plaanid annetada just 29. novembril, siis soovitame teha seda Swedbanki Ma Armastan Aidata keskkonnas, sest sel päeval tehtud annetustele lisab pank raha juurde. See tähendab, et Sinu abi on suurema mõjuga!


Osa ELFi töötajatest. Foto: Miina

Hakka Eestimaa Looduse Fondi püsiannetajaks!

ELFile on iga annetus oluline. Ka väike panus loeb. Aitäh!


Annetamistalguid veab eest Vabaühenduste Liit koostöös maakondlike arenduskeskuste võrgustikuga.