PRoovin lisada teksti


Siia ka teksti

Harju Elu: Ülgase nahkhiirte arv väheneb kiiresti 28.05.2018

Harju Elu: Ülgase nahkhiirte arv väheneb kiiresti
Olgugi, et Ülgase looduskaitsealal on maa-alusesse koobastikku sisenemine juba aastast 2006 seadusega keelatud (v.a erijuhud), on siiski koobastes tehtud nii lõket, lõhutud nahkhiirte kaitseks paigaldatud trelle kui ka lastud isegi ilutulestikurakette. Tõenäoliselt on talvitavate nahkhiirte arvu vähenemise põhjuseks just otsene häirimine ja vandalism.
Tallinnas kogunevad Euroopa juhtivad nahkhiire-eksperdid
14.-17. mai toimub Eestis esmakordselt rahvusvaheline nahkhiireekspertide suursündmus, kuhu kogunesid Euroopa nahkhiirte kaitse lepinguga EUROBATS seotud riikide esindajad. Eestisse on kohale tulnud nahkhiireuurijate täielik tipptase, kokku 80 eksperti ja ametnikku enam kui 40 riigist. Kohtumisel arutatakse mitmeid nahkhiirte kaitse olulisi sõlmküsimusi, muuhulgas seda, kuidas mõjuvad nahkhiirtele kliimamuutus, tuulepargid ja valgusreostus, milline on nahkhiirte maapealsete ja maa-aluste varjepaikade seisund Euroopa riikides, aga ka seda, kuidas paremini tõsta inimeste teadlikkust nahkhiirtest ja kuidas inimesed saavad nahkhiirte eluolu paremaks muuta.
Ülevaade nahkhiirte loendustest ja edasised tegevused nende kaitsel
Eelmise aasta lõpus avalöögi saanud projekt EstBatLIFE kogub jõudumööda tuure. Aasta esimesed kuud on möödunud projektialadel seirates ja kaitsekorralduslikke tegevusi ette valmistades. Kõigil läbi uuritud aladel tuvastasime seire käigus nahkhiirte maa-alustes talvituskäikudes inimkülastusi. Talvel on aga neis käikudes inimeste viibimine lubatud vaid eriloal, mistõttu on kõik need tuvastatud külastused seadusevastased. Lisaks sellele tuli ELFi nahkhiireeksperdi Lauri Lutsari sõnul dokumenteerida inimeste tegevusjäljed, korjata aladelt külmumise ja häirimise tõttu surnud nahkhiired ja mõõta inimtegevusest kõige enam mõjutatud Humala käigustiku temperatuurimuutusi.
See on väga vaikne tekst